راز مونالیزای مصر باستان کشف شد

به گزارش سفر به هند، خبرنگاران : یک باستان شناس معتقد است با یاری یک نقاشی چند هزار ساله مصری شواهدی از وجود یک نوع غاز منقرض شده را کشف نموده است.

راز مونالیزای مصر باستان کشف شد

به گزارش به نقل از ایسنا، حدود پنج هزار سال پیش یک هنرمند تصویری از چند غاز را با جزئیات خارق العاده در مقبره یکی از مقام های عالی رتبه مصر باستان نقاشی کرد. نتایج یک آنالیز جدید نشان می دهد این نقاشی که از آن به عنوان مونالیزای مصر باستان یاد می گردد نوع منقرض شده ای از غاز را به تصویر می کشد که پیش تر دیده نشده بود.

لایوساینس گزارش داد، این نقاشی که 4600 سال قدمت دارد و با نام غازهای میدوم شناخته می گردد در حوالی سال 1800 در مقبره بالاترین مقام دربار یکی از فرعون های مصر کشف شد. این مقبره در میدوم یک محوطه باستان شناسی در مصر واقع شده است.

به گفته آنتونی رومیلیو یکی از محققان دانشگاه کوئینزلند، این نقاشی واضح که به عنوان مونالیزای مصر شناخته می گردد و زمانی بخشی از یک تابلو بزرگ بوده است، مردی را نیز به تصویر می کشد که درحال به دام انداختن این غازها برای هدیه دادن آن ها به مقبره است، با این حال تا به امروز هیچ کس متوجه این موضوع نشده که غازهای این نقاشی از گونه های شناخته نشده هستند.

سال گذشته وقتی رومیلیو مشغول آنالیز این نقاشی در موزه آثار تاریخی مصری قاهره بود یکی از این غازها توجه او را جلب کرد و دریافت طرح و رنگ های این پرنده بسیار متفاوت از غازهای امروزی هستند.

رومیلیو برای انجام این تحقیقات، سه غاز را که در این نقاشی بودند مورد آنالیز قرار داد و دریافت یک مورد از این غازها با هیچ یک از پرنده های امروزی تطابق ندارد.

این غاز مرموز بیشترین شباهت را به غاز سینه سرخ دارد با این حال تفاوت های اساسی در الگوهای رنگی صورت و بدن این دو نوع غاز وجود دارد.

از سوی دیگر به دلیل این که دو مورد دیگر از پرنده های این نقاشی با گونه های شناخته شده تطابق دارند نمی توان با اطمینان اظهار داشت که این غاز سوم واقعا یک گونه منقرض شده است، شاید هم به درستی نقاشی نشده و یا شاید نقاش ناشناس این اثر از تخیلاتش برای به تصویر کشیدن این غاز استفاده نموده است.

هیچ استخوانی از غازهای سینه سرخ مدرن در محوطه های باستان شناسی مصر کشف نشده است، اما استخوان های یک پرنده شناخته نشده مشابه این پرنده سینه سرخ در کرت کشف شده است.

مصر زمانی که از چمنزارها، دریاچه و جنگل ها پوشیده بود زیستگاه انواع مختلفی از حیوانات بود. به گفته رومیلیو بسیاری از گونه های باستانی که اکنون منقرض شده اند برای تزئین بر روی دیوارهای معبدها و مقبره های مصر نقاشی شده اند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 943

به "راز مونالیزای مصر باستان کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز مونالیزای مصر باستان کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید