خونریزی لثه در حین مسواک زدن

به گزارش سفر به هند، چنانچه لثه های تان هر روز به هنگام مسواک زدن خونریزی می کنند، ممکن است دلایلی برای آن وجود داشته باشد که لازم است به آنها توجه کنید. این امر می تواند به دلیل استفاده از مسواک سخت، مسواک زدن نادرست، التهاب لثه،

خونریزی لثه در حین مسواک زدن

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

چنانچه لثه های تان هر روز به هنگام مسواک زدن خونریزی می کنند، ممکن است دلایلی برای آن وجود داشته باشد که ضروری است به آنها توجه کنید. این امر می تواند به علت استفاده از مسواک سخت، مسواک زدن نادرست، التهاب لثه، بیماری پریودنتال، عوارض جانبی دارو، و یا کمبود تغذیه ای ایجاد شود. تشخیص به موقع و گزینه های درمانی صحیح خونریزی لثه به منظور پیشگیری از عوارض بیشتر امری ضروری است.

خونریزی لثه نشانه مشترک بیماری پریودنتال و ژنژویت یا التهاب لثه به تعداد میرود. این شرایط ممکن است با انجام برخی فعالیتها مانند استفاده از نخ دندان، مسواک زدن، و حتی در حین جویدن غذا تشدید شود. از آنجا که باکتری ها و میکروب های بیماری زا همیشه در داخل دهان وجود دارند، خونریزی لثه خطر ابتلا به عفونت و سایر بیماری های وابسته به گردش خون را افزایش می دهد. طبق آمار منتشر شده، بیش از 80 درصد مردم در سراسر جهان به نوعی بیماری لثه مبتلا می باشند. اجازه دهید نگاهی به برخی از داروهای مؤثر در رفع خونریزی لثه بیاندازیم.

دانستن علت این اتفاق

متخصصین امر پزشکی بر این عقیده اند که تظاهرات دهانی (oral manifestations)، نشانه هشدار دهنده بیش از 90 درصد از موارد بیماری های شدید می باشد. میزان خونریزی لثه ربطی به شدت بیماری زمینه ای ندارد. با این حال، اگر شما در میان یکی از هزاران فردی باشید که دچار بیماری لثه شده اید، در این صورت وقت آن رسیده که از طریق یک پزشک حاذق معاینه شوید. این مشکل می تواند از طریق عوامل مختلفی، که شامل موارد زیر می باشد، ایجاد شود.

یک مسواک سخت یا زبر

یکی از علل شایع این مشکل، استفاده از یک مسواک سخت (hard brush) است. رشته های مسواک اگر سخت و زبر باشند، ممکن است لثه را تحریک و خراش داده در نتیجه منجر به خونریزی شود. در چنین مواردی، تعویض مسواکتان با یک مسواک لطیف و حساس جهت حل این مشکل توصیه می شود. شما می توانید با توجه به شرایط دندان خود از دندانپزشکتان بخواهید یک مارک قابل اعتماد از مسواک را به شما معرفی نماید.

روش مسواک زدن

روش نادرست مسواک زدن مانند مسواک زدن بیش از حد محکم و مسواک زدن بیش از حد طولانی می تواند موجب خونریزی لثه شود. بر اساس میزان تحریک لثه، همچنین ممکن است خونریزی در لثه پس از مسواک زدن تجربه شود. از اینرو، علاوه بر استفاده از یک مسواک مناسب، حتماً طبق توصیه و تجویز دندانپزشک در نحوه مسواک زدن عمل نمایید.

ژنژیوت یا ورم لثه

معمولاً، این مشکل به نام علامتی هشدار دهنده برای بیماری ژنزیویت یا التهاب لثه خود را نشان می دهد. ژنژیویت با التهاب و میزان حساسیت افزایش یافته لثه مشخص می شود. علت اصلی لثه ملتهب وجود پلاک یا جرم در محل اتصال دندانها و لثه است. طی یک دوره زمانی، آلودگی باکتریایی رخ داده و موجب تحریک و سوزش در لثه می شود. توصیه می شود که به منظور دریافت درمان مناسب این مشکل و رهانیدن خود از این درد و ناراحتی ناشی از این مشکل، به یک دندانپزشک حاذق مراجعه نمایید.

بیماری پریودنتال

بیماری لثه یا پریودنتال یک مشکل دندانی پیش رونده است که موجب پوسیدگی دندان در بسکمک از بزرگسالان در سراسر جهان می شود. این بیماری، فرم پیشرفته بیماری لثه می باشد که به علت باقی ماندن طولانی مدت پلاک در خط لثه بوجود می آید. مسواک زدن صحیح و مناسب در رفع پلاک جهت مبارزه با خونریزی لثه در حین مسواک زدن، مؤثر می باشد.

اختلال خونی

خیلی به ندرت مشکل لثه نشان دهنده مسائل پزشکی تهدید کننده حیات مانند سرطان خون و بیماری های خونریزی دهنده است. افرادی که دچار خونریزی مداوم هستند، در معرض خطر بالاتری از داشتن اختلالات خونی شدید فوق قرار دارند. به منظور رد علل احتمالی، با یک دندانپزشک در خصوص کثرت بروز خونریزی لثه مشورت نمایید.

اثرات جانبی دارو

برخی داروها خون را رقیق ساخته، در نتیجه احتمال خونریزی لثه را افزایش می دهند. از اینرو، اگر این مشکل لثه در حین مصرف داروهایی به طور مکرر تظاهر نمود، بیمار بایستی از یک پزشک متخصص کمک بخواهد. پزشک احتمالاً داروهای جایگزینی را جهت مقابله با خونریزی لثه تجویز می کند.

سایر علل

غیر از علل فوق، خونریزی لثه در حین مسواک زدن همچنین می تواند ناشی از تغییرات هورمونی باشد. به همین دلیل زنان باردار در معرض خطر بیشتری از ابتلا به این بیماری خونریزی لثه نسبت به دیگران قرار دارند. یکی دیگر از دلایل این مشکل کمبود مواد مغذی در بدن به خصوص ویتامین C و کمبود پتاسیم می باشد. سعی کنید به منظور رفع مشکل خونریزی لثه حین مسواک زدن، مواد غذایی سرشار از این مواد مغذی را وارد رژیم غذایی روزانه خود سازید.

مؤثرترین درمان از طریق شستشوی دهان با آب نمک گرم به مدت 3-2 دقیقه حاصل می شود. انجام این کار، به متوقف ساختن خونریزی و همچنین تسکین بافتهای آسیب دیده لثه کمک می کند. اگر در خونریزی لثه حتی پس از انجام صحیح بهداشت دهان و دندان و مراقبت مناسب از دندان ها، بهبودی حاصل نشد، در این صورت به یک دندانپزشک حاذق مراجعه کرده تا از بروز عوارضی در آینده جلوگیری شود.

منبع: راسخون
انتشار: 29 مهر 1400 بروزرسانی: 29 مهر 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1187

به "خونریزی لثه در حین مسواک زدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خونریزی لثه در حین مسواک زدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید