خبرنگاران پاکسازی آلودگی خاک در پایگاه های نظامی با کشت علف اصلاح شده

به گزارش سفر به هند، تهران- خبرنگاران- محققان با اصلاح ژنتیکی یک گونه علف و کشت آن در سایت های آزمایش نظامی پیروز شدند سموم شیمیایی موجود در خاک این پایگاه ها را پاکسازی کنند.

خبرنگاران پاکسازی آلودگی خاک در پایگاه های نظامی با کشت علف اصلاح شده

به گزارش روز جمعه گروه دانشگاه و آموزش خبرنگاران از خبرگزاری یونایتدپرس، سموم ناشی از مواد منفجره و کف های آتش نشانی در سراسر جهان به محیط زیست نفوذ می کند اما یک گونه جدید علف می تواند به پاکسازی این سموم شیمایی از خاک کمک کند.

محققان برای مقابله با مشکل آلودگی آب در محدوده های آزمایشات نظامی، انبارهای مهمات و سایر تأسیسات نظامی، یک گونه خاص علف را از لحاظ ژنتیکی به گونه ای اصلاح کردند که یک ماده شیمیایی به نام RDX که بطور رایج در مهمات استفاده می شود را از خاک پاک کند.

آنها برای این طرح یک نوع علف را که معمولاً برای کنترل فرسایش خاک استفاده می شود، انتخاب کردند، سپس در محیط آزمایشگاه یک جفت ژن از یک نوع باکتری که RDX را تجزیه می کند، وارد این علف کردند.

زمانی که این علف اصلاح شده در خاک آلوده کاشته شد، این گیاه RDX را با موفقیت جذب و به سطوح غیرقابل شناسایی در بافت های خود گیاه تخریب کرد.

RDX مانند بسکمک از مشکل سازترین آلاینده های محیطی، در برابر تخریب طبیعی مقاوم است. به عبارت دیگر، در محیط باقی می ماند و جمع می شود.

طبق برآورد محققان، این اولین بار است که از یک محصول اصلاح شده ژنتیکی برای تخریب آلاینده های محیطی استفاده می شود.

لیز ریلوت بیوتکنولوژیست گیاهی و محقق فوق دکتری در دانشگاه یورک در انگلیس که در نوشتن این مطالعه همکاری داشت، گفت: زدودن RDX سمی از پایگاه های آزمایش نظامی از نظر منطقی چالش برانگیز است و در حال حاضر راه چاره مقرون به صرفه و پایداری برای این موضوع وجود ندارد.

ریلوت افزود: تحقیقات ما نشان می دهد که بیان دو ژن باکتریایی که به طور خاص برای تخریب RDX تکامل یافته اند در این علف، به این گیاه توانایی حذف و متابولیسم RDX را در حوزه های آزمایش نظامی می دهد. آزمایشات نشان دادند که این نوع جدید علف می تواند RDX را با سرعت 27 کیلوگرم در هکتار حذف و تخریب کند.

مشروح این مطالعه در مقاله جدیدی در مجله Nature Biotechnology منتشر شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 999

به "خبرنگاران پاکسازی آلودگی خاک در پایگاه های نظامی با کشت علف اصلاح شده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پاکسازی آلودگی خاک در پایگاه های نظامی با کشت علف اصلاح شده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید