جزئیات وقوع زلزله ای بزرگ در مریخ که 4 ساعت طول کشید!

به گزارش سفر به هند، فرودگر اینسایت ناسا، قوی ترین و طولانی ترین مریخ لرزه ای را که تا به امروز رخ داده، شناسایی کرده است.

جزئیات وقوع زلزله ای بزرگ در مریخ که 4 ساعت طول کشید!

فرودگر اینسایت ناسا، قوی ترین و طولانی ترین مریخ لرزه ای را که تا به امروز رخ داده، شناسایی کرده است.

فرودگر اینسایت (InSight) ناسا، مریخ لرزه ای را شناسایی کرده که قوی تر از همه مریخ لرزه های پیشین بوده و به مقدار همه آن ها انرژی آزاد کرده است. این مریخ لرزه رکوردشکن موسوم به S 1222 a در چهارم مه 2022 رخ داد و بزرگی آن 4.7 ریشتر بود. اگرچه این مریخ لرزه به مقدار لرزه های معمولی که تا به امروز روی زمین رخ داده اند، بزرگ نیست، اما برای مریخ بسیار قوی است. این مریخ لرزه در واقع پنج برابر قوی تر از آخرین رکورد است که طی آن، مریخ لرزه ای به بزرگی 4.2 ریشتر در اوت 2021 شناسایی شد.

جان کلینتون (John Clinton)، از پژوهشگران پروژه ای که این رویداد را توصیف می کند، گفت: انرژی آزادشده از طریق این مریخ لرزه معادل انرژی تمام مریخ لرزه های دیگری است که تا به امروز دیده ایم. اگرچه این رویداد بیش از 2000 کیلومتر فاصله داشت، اما امواج ثبت شده در اینسایت آن قدر بزرگ بودند که لرزه سنج ما را تقریبا اشباع کردند.

مریخ لرزه S 1222 a چند ویژگی قابل توجه دیگر نیز داشت. این مریخ لرزه قوی حداقل چهار ساعت دوام آورد که بیش از دو برابر طولانی ترین زمان مریخ لرزه پیشین بود و نخستین بار بود که امواج لرزه ای به سراسر سطح مریخ فرستاده شدند. در حالی که اغلب مریخ لرزه ها امواج سطحی با فرکانس بالا یا فرکانس پایین را ارسال می کنند، این نخستین باری بود که هر دو فرکانس به طور هم زمان شناسایی شدند.

امواج دیگر به عمق بیشتری در زیر سطح سفر می کنند و تجزیه و تحلیل سرعت این حرکت می تواند ترکیب سیاره را آشکار کند. زمانی که دانشمندان به بررسی امواج عمیق تر از S 1222 a پرداختند، دریافتند که به نظر می رسد پوسته مریخ لایه هایی از مواد مختلف را در بر دارد.

کارولین بگین (Caroline Beghein)، پژوهشگر یک پروژه دیگر گفت: اطلاعات سرعت موج، به تغییر شکل داخل پوسته مربوط هستند. سنگ های آتشفشانی و لایه های رسوبی که مدت ها پیش ته نشین شده اند، در اثر یک ضربه بسیار بزرگ مانند ضربه ناشی از برخورد یک شهاب سنگ، به احتمال زیاد امواج لرزه ای را پدید می آورند که ما آن ها را مشاهده کردیم.

منبع: فرادید
انتشار: 6 دی 1401 بروزرسانی: 6 دی 1401 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1535

به "جزئیات وقوع زلزله ای بزرگ در مریخ که 4 ساعت طول کشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات وقوع زلزله ای بزرگ در مریخ که 4 ساعت طول کشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید