ثبت 33هزار اثر تاریخی فرهنگی در سامانه جام

به گزارش سفر به هند، معاون میراثفرهنگی کشور گفت: بر اساس اطلاعات و آمار ثبت شده در سامانه جام، تا به امروز بیش از 33 هزار اثر تاریخی فرهنگی در فهرست آثار ملی و فهرست های ذی ربط به ثبت رسیده که از این تعداد، حدود 14هزار اثر، اختصاص به بناهای تاریخی و فرهنگی ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد.

ثبت 33هزار اثر تاریخی فرهنگی در سامانه جام

محمدحسن طالبیان در گفت و گو با خبرنگار میراثآریا گفت: از این تعداد آثار ثبت شده در سامانه جام، حدود 14 هزار اثر اختصاص به بناهای تاریخی و فرهنگی ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد و از این میزان نیز حدود 2هزار اثر شاخص شامل آثار جهانی، آثار فهرست موقت جهانی و بناهای شاخص ملی مانند کاخ گلستان دارای حریم اختصاصی بوده و حدود 12 هزار اثر باقی مانده نیز فاقد حریم اختصاصی است.

او اضافه نمود: بنابر اجماع نظر کارشناسان و صاحب نظران حوزه میراثفرهنگی غیر منقول ضوابط عمومی حریم بناهای تاریخی و فرهنگی ثبت شده در فهرست آثار ملی تدوین شده و با تأیید دکتر مونسان به مراتب ذی ربط ابلاغ شده است.

معاون میراث فرهنگی کشور شرح داد: با الگوبندی های فنی و کارشناسی انواع آثار، 12 هزار اثر فاقد حریم اختصاصی تحت پوشش ضوابط و مقررات حفاظتی قرار می گیرد که تحولی مهم در اقدامات حفاظتی آثار قلمداد می شود و می تواند نقش چشمگیری در جلوگیری از ساخت وسازهای غیرمجاز در محدوده بناهای تاریخی فاقد حریم مصوب ایفا کند و در دعاوی حقوقی در محاکم قضایی به عنوان حریم مصوب قابل استناد و دفاع مؤثر قرار گیرد.

او اضافه نمود: مشخص حریم اختصاصی برای آثار ملی از سال 1349 شروع و نسبت به ثبت آثار ملی که از سال 1310 شروع شده وقفه زمانی 40 ساله دارد، با وجود تلاش ها در سنوات گذشته، تمهیدات و اقدام مؤثر برای جبران این وقفه زمانی باید انجام می شد.

طالبیان خاطرنشان کرد: ضوابط عمومی حریم در واقع با اهتمام کارشناسی صاحب نظران توانسته مشکل پیش آمده در این خصوص را تا حد قابل توجهی مرتفع کند، به طوری که باید اذعان کرد بر اساس ابلاغ اخیر، هیچ بنای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی نیست که دارای حریم حفاظتی اولیه نباشد.

او گفت: براساس وظیفه مقرر شده در بند 12 ماده 3 قانون اساسنامه سازمان وقت میراثفرهنگی کشور مبنی بر مشخص حریم بناها، مجموعه ها و محوطه های ثبت شده و به استناد بند ب ماده ششم قانون حفظ آثار ملی، هرگونه اقدام به عملیاتی در مجاورت آثار ملی که سبب تزلزل بنیان یا تغییر در صورت آن ها شود، ممنوع و جرم انگاری شده است و متعاقب آن به استناد ماده 560 قانون مجازات اسلامی هرگونه انجام عملیات در حریم آثار ملی را بدون کسب مجوز از این وزارتخانه یا تخلف از ضوابط مصوب و اعلام شده، مشمول مجازات های کیفری است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 481

به "ثبت 33هزار اثر تاریخی فرهنگی در سامانه جام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت 33هزار اثر تاریخی فرهنگی در سامانه جام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید