باد لاستیک خودرو خود را در تابستان کم کنید

به گزارش سفر به هند، در این مطلب شرح می دهیم که چرا باید در تابستان باد لاستیک خودرو خود را کم کنید.

باد لاستیک خودرو خود را در تابستان کم کنید

خبرنگاران - می دانید که فشار باد درست لاستیک، تأثیر بسیار زیاد روی عمر لاستیک ها و بعلاوه کیفیت رانندگی شما، کنترل پذیری و فرمان پذیری خودرو دارد.

نکته مهم این است که تنظیمات فشار باد لاستیک ها در طول فصول مختلف، باید با یکدیگر متفاوت باشند، زیرا تغییرات هوا روی فشار باد لاستیک، تأثیر مستقیم می گذارد و با کم و زیاد شدن دمای هوا، فشار باد داخل لاستیک هم کم و زیاد می گردد.

حتما شما هم شنیده اید که در ابتدای فصول گرم سال، باید باد لاستیک خودروها را کم کرد. این کار، تقریبا به یک عادت هر ساله برای رانندگان تبدیل شده است، بدون آن که از علت اصلی این موضوع با خبر باشند.

علت کم کردن باد لاستیک در فصل تابستان

یک علت بسیار مهم جهت کم کردن باد لاستیک های خودرو ها در فصل تابستان و گرما، اثر بسیار زیاد گرما روی لاستیک ها است. این اثر می تواند خود را به صورت خالی شدن باد یا ترکیدن لاستیک نمایان کند.

ترکیدن لاستیک در فصل تابستان، بسیار بیشتر از سایر فصل های سال اتفاق می افتد که علت اصلی کم کردن باد لاستیک در این فصل است؛ زیرا با این کار از ترکیدن لاستیک جلوگیری خواهید کرد.

چرا در تابستان باد لاستیک خودروها را کم می نمایند؟

همان طور که گفته شد، ترکیدن لاستیک خودرو در فصل تابستان، یک موضوع بسیار شایع است، تا جایی که بسیاری از تصادفات جاده ای در این فصل، به علت ترکیدن لاستیک در جاده است.

از این رو، آنالیز کردن میزان باد لاستیک ها در شروع فصول گرم سال، موضوع بسیار لازم است.

علت اصلی ترکیدن لاستیک خودرو در فصل تابستان چیست؟

زمانی که هوا گرم می گردد، هوای داخل لاستیک هم داغ و در اثر گرما منبسط می گردد و به همین سبب، فشار هوای داخل لاستیک بیشتر از حالت عادی افزایش می یابد. زمانی که فشار باد لاستیک خودروی شما از حد تعریف شده، استاندارد و عادی، بیشتر گردد، فشار زیاد به تایر وارد می گردد و در نتیجه، لاستیک می ترکد.

همان گونه که می دانید، لاستیک ها نقش بسیار ویژه ای در کنترل خودرو و حرکت آن دارند و این موضوع، موجب می گردد که اهمیت تنظیم فشار و باد لاستیک در ابتدای فصل تابستان و گرما هرچه بیشتر گردد.

شما می توانید امنیت خودروی خود را به راحتی و در شروع فصل گرما با تنظیم فشار باد لاستیک ها تأمین کنید.

بر اساس تشخیص کارشناسان، با هر 5 درجه تغییر دمای هوا، فشار باد لاستیک های خودرو هم تغییر می نماید.

به طور مثال، زمانی که دما 15 درجه سانتی گراد کاهش یابد، فشار باد لاستیک خودرو هم به میزان 10 درصد کاهش خواهد یافت و کم باد خواهد شد.

به یاد داشته باشید که کم و زیاد شدن فشار باد لاستیک خودروی شما با چشم قابل تشخیص نیست و نمی توان این موضوع را بدون آنالیز دقیق، پشت گوش انداخت. جهت این که مطمئن شوید فشار باد لاستیک خودروی شما به میزان کافی است، باید از بادسنج لاستیک بهره ببرید.

کم کردن باد لاستیک در فصول گرما، چه تأثیری روی خودرو دارد؟

زمانی که فشار باد لاستیک خودروی خود را از حالت استاندارد، کمتر تنظیم می کنید، به لاستیک های خودروی خود یاری می کنید؛ زیرا همان طور که گفته شد، دمای بالای هوای بیرون، به خودی خود، موجب افزایش فشار هم می گردد.

وقتی لاستیک روی آسفالت و زمین داغ حرکت می نماید، این دما را به طور مستقیم به هوای داخل تایر منتقل می نماید و به علت فضای کم داخل تایر، این هوا بسیار زود فشار زیادی پیدا می نماید.

گرچه این موضوع در کوتاه مدت، به هیچ اسم مشکل ساز نمی گردد، اما در دراز مدت، می تواند آسیب های زیاد به لاستیک شما وارد کند.

حتما دیده اید، زمانی که یک بادکنک در فضای گرم قرار می گیرد، زود تر می ترکد. گرچه لاستیک ها بسیار مستحکم تر و مقاوم تر از یک بادکنک معمولی هستند، اما حادثه فصل تابستان در آن ها که موجب ترکیدگی تایر خودرو ها می گردد، مشابه ترکیدن یک بادکنک است.

با کم باد کردن لاستیک، البته طوری که فشار کمتر و بسیار اندک از حالت استاندارد داشته باشد، می توانید از ترکیدن لاستیک خودروی خود در فصول گرم، جلوگیری کنید.

منبع: بیت ران
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1095

به "باد لاستیک خودرو خود را در تابستان کم کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باد لاستیک خودرو خود را در تابستان کم کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید