افزایش استقبال از جایزه ادبی جلال آل احمد نسبت به دوره های پیش، اهدای جایزه ویرایش برای ترغیب به فعالیت حرفه ای تر در این حوزه

به گزارش سفر به هند، مریم بصیری در گفت و گو با خبرنگاران ، با اشاره به فرایند کار داوری آثار ارسالی به دبیرخانه چهاردهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد توضیح داد: دبیرخانه چهاردهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد، کارش را به طور رسمی با دریافت آثار از 20 مهرماه (با اعلام فراخوان) آغاز کرد و 15 آبان ماه آخرین مهلت دریافت اثر از سوی نویسندگان و ناشران بود. آثار ارسالی همگی برای اولین بار در سال 1399 منتشر شده بودند.

افزایش استقبال از جایزه ادبی جلال آل احمد نسبت به دوره های پیش، اهدای جایزه ویرایش برای ترغیب به فعالیت حرفه ای تر در این حوزه

وی افزود: پس از انتخاب داوران در اواسط آبان ماه، جلسات داوری به طور مرتب در هر چهار گروه آغاز شد. داوران هر گروه طی سه مرحله کتاب ها را گزینش کرده و در نهایت، نامزدهای هر بخش انتخاب شدند. در طول هفته گذشته نیز جلسات نهایی داوری در تمام بخش ها به انتها رسید و برگزیدگان و تقدیری ها تعیین شدند.

دبیر علمی چهاردهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد درباره سطح کیفی و محتوایی آثار ارسالی گفت: طبق معمول تمام جشنواره های ادبی، کارهای مختلفی به دبیرخانه رسیده که شامل آثار ضعیف و قوی است.

وی با بیان اینکه از لحاظ کمیت، در این دوره به نسبت دوره قبل آثار بیشتری دریافت شده است، توضیح داد: در گروه های داستان کوتاه و داستان بلند و رمان تعداد آثار به نسبت سال قبل بیشتر و در عین حال تعداد آثار گروه های نقد ادبی و مستندنگاری کمتر شده است. در این دوره در گروه داستان بلند و رمان 910 عنوان، در گروه داستان کوتاه 260 عنوان، در گروه مستندنگاری 361 عنوان و در گروه نقد ادبی 48 عنوان کتاب به دبیرخانه رسیده است.

بصیری یکی از برنامه های جنبی این دوره از جایزه ادبی جلال را اهدای جایزه ویرایش مطرح نمود و افزود: علاوه بر تجلیل داوران از نویسندگان در برخی از بخش ها، اهدای جایزه ویرایش هم یکی از برنامه های جنبی جایزه ادبی جلال آل احمد است؛ چراکه ویرایش دقیق، امر مهمی در تولید کتاب است که متأسفانه در اغلب موارد نادیده گرفته می شود.

وی ادامه داد: هرچقدر هم ویراستارها و ناشران مدعی باشند که براساس آخرین نسخه ویرایش فرهنگستان زبان و ادب فارسی، کار می کنند؛ در نهایت باز هم با انواع ویرایش های سلیقه ای و رسم الخط ها در کتاب ها روبرو هستیم.

دبیر علمی چهاردهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد اظهار امیدواری کرد که با اهدای جایزه ویرایش، اهمیت ویراستاری صحیح بیش از پیش بر خوانندگان، نویسندگان، ویراستاران و ناشران تعیین شود و کار حرفه ای تری در این حوزه انجام شود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 27 اسفند 1400 بروزرسانی: 27 اسفند 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1347

به "افزایش استقبال از جایزه ادبی جلال آل احمد نسبت به دوره های پیش، اهدای جایزه ویرایش برای ترغیب به فعالیت حرفه ای تر در این حوزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش استقبال از جایزه ادبی جلال آل احمد نسبت به دوره های پیش، اهدای جایزه ویرایش برای ترغیب به فعالیت حرفه ای تر در این حوزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید