ارتباط اقتصاد مقاومتی، میراث فرهنگی و گردشگری

به گزارش سفر به هند، مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران میراث فرهنگی و گردشگری پایدار را زیرشاخه اقتصاد مقاومتی می داند و می گوید: زیرشاخه های مربوط به حفظ و ترویح میراث فرهنگی، توسعه گردشگری پایدار و مبارزه با جابجایی غیرقانونی کالاهای فرهنگی (قاچاق) شامل تحقق هدف دولت در توریسم پایدار فزاینده می گردد.

ارتباط اقتصاد مقاومتی، میراث فرهنگی و گردشگری

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات اخذ ویزای کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای کانادا، ویزای مالتی 5 ساله با دعوتنامه معتبر دریافت کنید.

به گزارش خبرنگاران، استر لاروش کیش در نخستین جلسه چارچوب یاری توسعه ای ملل متحد - آندف (UNDAF) با حضور معاونان سازمان میراث فرهنگی، کارشناسان سازمان های تخصصی بین المللی وزارت امورخارجه، نماینده UNDP و نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در تهران با ارائه شرحاتی درباره سند آندف و ارتباط آن با سه حوزه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی گفت: آندف سند بالادستی است که در بین کشورهای مختلف و در پنج حوزه محیط زیست، سلامت و بهداشت، اقتصاد مقاومتی و کنترل مواد مخدر تدوین شده است.

اقتصاد مقاومتی؛ میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

به گفته وی، میراث فرهنگی و گردشگری پایدار، زیرشاخه ای است که در حوزه اقتصاد مقاومتی قرار می گیرد و در این میان زیرشاخه های مربوط به حفظ و ترویج ملی و جهانی، به روزرسانی برنامه جامع گردشگری ملی ایران، آموزش راهنمایان تخصصی گردشگری میراث، ارتقای گردشگری جامعه محور) است.

مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران افزود: تقویت نظام های آماری برنامه ریزی در بخش میراث فرهنگی، گردشگری، حمایت و افزایش کیفیت، حفاظت و پایداری محوطه های میراث و محیط پیرامون آنها، حراست از میراث فرهنگی ناملموس، ترویج صنایع خلاق به ویژه صنایع دستی به عنوان یک معیشت پایدار برای زنان و مردان در مناطق روستایی و ترویج بکارگیری بخش خصوصی در مرمت بناها و محوطه های تاریخی، ایجاد ظرفیت نهادین برای مبارزه با قاچاق اموال فرهنگی و گسترش و بهبود زیرساخت گردشگری به شیوه پایدار زیست محیطی نیز در این بخش از میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، زیرشاخه اقتصاد مقاومتی قرار می گیرند.

ارتباط میراث فرهنگی و محیط زیست زیر سایه اقتصاد مقاومتی

لاروش تاکید نمود: موضوع میراث فرهنگی علاوه بر حوزه اقتصاد مقاومتی می تواند با محبث محیط زیست نیز مرتبط باشد و این ارتباط به دلیل مباحث مشترکی مانند میراث طبیعی، اکوتوریسم، ذخیره گاه های زیست کره و نقش جوامع محلی و میراث فرهنگی ناملموس در حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی است.

بهره مندی از حمایت آندف در مقابل تعریف پروژه برای میراث فرهنگی

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز به همکاری های مستمر سازمان میراث فرهنگی با سازمان ملل و 18 آژانس مستقر در تهران اشاره نمود.

وی اضافه نمود: سازمان میراث فرهنگی از سال 2000 برای مستر پلان گردشگری با UNDP همکاری داشته است و هم اکنون نیز معاونت گردشگری و معاونت صنایع دستی نیز با UNDO با امضای تفاهم نامه درحال همکاری هستند.

او ادامه داد: درحال حاضر آندف یک سند بالادستی است که ما می توانیم با تعریف پروژه هایی مانند ثبت آثار طبیعی و فرهنگی، مباحث مدیریتی و حفاظت از میراث ناملموس، اکوتوریسم، توسعه صنایع دستی و یاری به جوامع محلی و حتی پروژه هایی که مربوط به مدیریت بحران می گردد، از حمایت های آن بهره مند شویم.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: اتفاقاتی که در حوزه مدیریت منابع طبیعی و انسانی می افتد خارج از حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیست، این سه حوزه بر معیشت مردم و توسعه پایدار بسیار تاثیرگذارند.

وی گفت: برنامه SDG (Sustainble development Goals ) سازمان ملل نیز نشان می دهد که همه فعالیت ها با یکدیگر در ارتباط هستند، بنابراین برنامه سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تا سال 2030 تعریف شده که ایران نیز جزو کشورهایی است که داوطلبانه قرار است فعالیت های مرتبط با آن را گسترش دهد.

او شرح داد: در این برنامه 17 موضوع مطرح است که همگی با هم مرتبط هستند. به عنوان مثال بند یک در زمینه کوشش در جهت فقرزادیی است و بند 11 مرتبط با میراث فرهنگی و توسعه پایدار است. بنابراین SDG برنامه بالادستی فراگیری است که به همه حوزه ها مربوط می گردد و فرصت بسیار مناسبی است تا نمایندگان بخش های مختلف UN با حوزه های ملی برای ارتقاء کیفیت زندگی، حفظ فرهنگ و طبیعت همراهی یکپارچه ای داشته باشند.

این نشست تخصصی به منظور آشنایی با سند آندف که میان دولت جمهوری اسلامی ایران و 18 آژانس بین المللی با هدف یاری ارگان های بین المللی به دولت ایران در تحقق اهداف برنامه ششم توسعه منعقد شده برگزار شده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 94

به "ارتباط اقتصاد مقاومتی، میراث فرهنگی و گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط اقتصاد مقاومتی، میراث فرهنگی و گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید