کاری کنیم که پته به هنر اصیل خود برگردد

به گزارش سفر به هند، ایسنا/ براساس سخنان پژوهشگر تاریخی کرمانی و آخرین خبرهای بدست رسیده، کاری کنیم که پته به هنر اصیل خود برگردد.

کاری کنیم که پته به هنر اصیل خود برگردد

سید محمدعلی گلاب زاده، پژوهشگر تاریخی در آیین اختتامیه نخستین جشنواره کالاها و محصولات فرهنگی استان کرمان با موضوع پته که همزمان با هفتمین دوره کشوری جایزه ملی فیروزه برگزار گشت، گفت: کرمان خاستگاه دوزندگی و بافندگی بوده است.

وی افزود: نام دیگر کرمان کارمان است که از دو واژه تشکیل شده است؛ مان به معنای جایگاه و کار به معنی کار و کوشش، شهامت و شجاعت و بافندگی است. کرمانی ها هنوز به عنکبوتی که تار میتند کاربافو می گویند بنابراین یکی از تعاریف ویژه ای که برای کرمان میتوان لحاظ کرد همین هنر بافندگی و دوزندگی است.

گلاب زاده ادامه داد: در این میان پته جایگاه ویژه ای دارد، زیرا پته نشان دهنده حضور پرصلابت زنان کرمانی در عرصه ساماندهی و خدمت رسانی به جامعه خود بشمار می رود.

پژوهشگر تاریخی افزود: زنان کرمانی در طول تاریخ ثابت کردند که نه تنها پشت سر هر مرد موفقی یک زن وجود دارد بلکه گاهی جلودار مردان نیز بودند که استدلال هایی نیز در این باره موجود است.

وی عنوان نمود: زنان کرمانی علاوه بر اینکه در کنار همسرانشان به امر کشاورزی می پرداختند، بچه را نیز به بغل می گرفتند و پرورش می دادند و در باقی فرصت ها پته می دوختند یا شال و قالی می بافتند.

گلاب زاده با بیان اینکه هنر پته دوزی فقط برای کرمانی ها شناخته شده نیست و در جهان مطرح است گفت: نکته دیگری که در این هنر نهفته است این است که پته به عنوان نماد تفکر و اندیشه و صلابت مردم کرمان بشمار می رود.

وی ادامه داد: بته جقه سرو سرخمیده است و معنای آن این است که مردم کرمان در طول هزاران سال اگرچه در بسیاری از موارد آتش به زندگی آنها افتاد اما هر بار ققنوس وار از میان خاکسترخود برخاسته و حیات خود را شروع کردند؛ این مردم اگر همواره در مقابل طوفان ها مجبور شدند مانند بته جقه سر خم نمایند اما دوباره برخاستند و ثابت کردند زندگی در کویر جریان دارد.

گلاب زاده با بیان اینکه ما دل خوشی از پته های امروزی نداریم، توضیح داد: هنر قدیمی پته هنر خاصی بود، آن همه زیبایی، طراوت و ظرافت کجا و پته ای که این روزها به دست مردم می دهند کجا؛ بخاطر حفظ آبروی نیاکانمان هم که شده است کاری کنیم که پته به هنر اصیل خود برگردد.

منبع: همگردی
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1337

به "کاری کنیم که پته به هنر اصیل خود برگردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاری کنیم که پته به هنر اصیل خود برگردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید