نکاتی که باید در اولین سفر با هواپیما بدانیم

به گزارش سفر به هند، اگر بخواهیم اولین سفر با هواپیما را تجربه کنیم، حتمالا سوال های زیادی در سرمان داریم. این سوال ها می تواند سوال هایی کلیدی باشند و وقتی جواب شان را فهمیدیم نفسی از سر راحتی بکشیم و بدون دغدغه پرواز کنیم.

نکاتی که باید در اولین سفر با هواپیما بدانیم

چه نکاتی را برای رفتن به فرودگاه باید رعایت کنیم؟

همراه داشتن مدارک

بیشتر کسانی که اولین تجربه سفر هوایی شان را پیش رو دارند، نگرانی اولیه شان فراموش نکردن مدارک و برگه هایی ست که برای ورود به هواپیما احتیاج دارند. شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت، رزرو هتل و داشتن اوراق هویتی، لازمه های اصلی سفر ما هستند.

یادتان باشد در سفر هوایی خارج از کشور مهم ترین چیزی که احتیاج داریم پاسپورت است. ترس از فراموش کردن مدارک ممکن است استرس زیادی برای اولین سفر ایجاد کند. برای همین اگر سفر خارج از کشور پیش رو داریم، بهتر است از شب قبل مدارک مان را در یک پوشه کوچک بگذاریم.

بیشتر آنهایی که حرفه ای سفر می نمایند، یک کیف کمری یا کیف پاسپورتی کوچک دارند و آن را دور کمرشان می بندند تا مدارک شان همواره در دسترس باشد.

بلیط هواپیما

حالا که ارتباط مان با تکنولوژی بیشتر از قبل است، اغلب کارهای پیش از سفر را با کامپیوتر شخصی مان انجام می دهیم. مثل خرید بلیط هواپیما یا رزرو هتل. اگر بلیط مان را اینترنتی گرفتیم، نگران گرفتن پرینت بلیط نباید باشیم. داشتن عکس بلیط در گوشی یا رسید بلیط که برای ما از طرف آژانس هواپیمایی ایمیل می گردد، کافی ست. این به این معنی خواهد بود که نام ما در آن پرواز ثبت شده است.

سوار هواپیما شدن

برای پروازهای داخلی حداقل یک ساعت و برای پروازهای خارجی حداقل 3 ساعت زودتر باید در فرودگاه حاضر باشیم. برای اینکه به موقع به فرودگاه برسیم، بهتر است چند ساعت قبل از سفر با تاکسی تلفنی هماهنگ کنیم که به موقع دنبال مان بیاید.

از پرواز می ترسم

در فرودگاه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

تحویل بار

در پروازهای داخلی حدودا 45 دقیقه قبل از پرواز، کانتر پرواز ما باز می گردد و از بلندگوی فرودگاه و بعلاوه مونیتورهای نصب شده در سالن ها متوجه این موضوع می شویم. با حضور در کانتر پرواز مورد نظرمان، ابتدا چمدان هایی که باید به بخش بار منتقل شوند، به وسیله مسئول کانتر از ما تحویل گرفته می گردد.

می توانیم یک ساک دستی، یک کیف ووسایل شخصی مثل لپ تاپ را با خودمان داخل هواپیما ببریم. بقیه وسایل به باربری منتقل می گردد. مسئول کانتر با چک کردن نام مان در فهرست مسافرین برایمان جایگاه در نظر می گیرند.

کنترل مدارک

بعد از گرفتن کارت پرواز و چک شدن مدارکی مثل شناسنامه یا پاسپورت، حالا می توانیم به سمت سالن انتظار پروازهای خروجی برویم. حدودا نیم ساعت طول می کشد تا با اتوبوس به پای هواپیما برویم. در این لحظه مدارک ما برای آخرین بار هم چک می گردد. و ما برای رسیدن به هواپیما باید مسافتی نسبتا کوتاه را با اتوبوس های فرودگاه طی کنیم. پیشنهاد می کنیم درباره مراحل سوار شدن به هواپیما هم دقیق بخوانید.

به وزن بار توجه کنید

خیلی از آنهایی که برای اولین بار با هواپیما سفر می نمایند، درباره قوانین ایرلاین ها برای اندازه حمل بار سردرگم می شوند. برای یک تازه وارد، شاید برترین چیز این باشد که قبل از جمع کردن بار، اندازه باری که می تواند با خودش ببرد را چک کند.

به صورت کلی ما مجاز به حمل دو نوع بار هستیم. اول بار داخل کابین که همان وسایل ضروری ست و ابعادش بین 50 تا 70 سانتی متر است و نهایت وزنش تا 10 کیلو خواهد بود.

دوم بار check in baggage است که در انبار هواپیما قرار می گیرد و تقریبا بین 30 تا 50 کیلو خواهد بود. در پروازهای داخلی وزن این بار عموما از 30 کیلو تجاوز نمی کند و پروازهای خارجی کمی هستند که به ما اجازه حمل 50 تا 60 کیلو بار می دهند. برترین راه تشخیص اندازه باری که مجاز به بردنش هستیم، چک کردن بلیط سفرمان است. روی بلیط، اندازه حمل بار مجاز درج می گردد.

بردن چه وسایلی در هواپیما مجاز است؟

در هواپیما باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

نشستن

اگر تمامی مراحل بالا را با موفقیت پشت سر بگذاریم، حالا دیگر باید با موفقیت سوار هواپیما شده باشیم. بعد از پیدا شدن جایگاه به یاری مهماندار، بار دستیمان را باید در کابین بالای سرمان بگذاریم و از بسته شدن کامل در کابین مطمئن شویم. هرچقدر در پرواز کیف و وسایل کمتری در دست و بال مان باشد، بیشتر از پرواز لذت می بریم.

مهمانداران هواپیما پیش از حرکت هواپیما و تیک آف، از بسته شدن کمربند ایمنی ما مطئن می شوند. اگر برای بستن کمربند مشکل داشتیم، نباید اصلا خجالت بکشیم. مهمانداران به محض حرکت هواپیما در حرکات آموزشی نحوه بستن کمربند ایمنی را آموزش می دهند.

اگر اضافه وزن داریم و کمربند برایمان کوچک است، از مهماندار بخواهیم برایمان کمربند بزرگتری بیاورد. اگر شب پرواز می کنیم یا احساس خستگی داریم، می توانیم از مهماندار پتو و بالشت کوچک سفری بخواهیم.

بلند شدن هواپیما

ممکن است نگران لحظه تیک آف هواپیما باشیم. لحظه ای که هواپیما ناگهان از زمین کنده می گردد و همه چیز برای ما غیرطبیعی می گردد. نباید نگران گرفتن گوش مان باشیم، چون گرفتن گوش در پرواز و تیک آف طبیعی ست.

پیش از تیک آف، اگر نگران افت فشارمان هستیم، از آبنبات هایی که مهمانداران به ما تعارف می نمایند بهتر است برداریم و زیرزبان مان بگذاریم. بلند شدن هواپیما، تجربه هیجان انگیزی ست و اگر کمربندمان بسته باشد و محکم نشسته باشیم، نگرانی مان کمتر است.

در فرودگاه مقصد چه کار باید کنیم؟

وقتی رسیدیم، برای خروج و باز کردن کمربند ایمنی باید تا باز شدن درهای هواپیما صبر کنیم. حواس مان را باید جمع کنیم که کیف دستی مان را در هواپیما جا نگذاریم. و اگر نام ترمینالی که برای خروج از فرودگاه به آنجا می رویم روی بلیط مان درج نشده، شماره ترمینال را از مهماندار بپرسیم تا به آنهایی که احتمالا در فرودگاه منتظرمان هستند اطلاع بدهیم.

اگر پروازمان خارجی ست، برای ورود به کشور مقصد باید پاسپورت و گذرنامه مان چک گردد و احتمالا کمی معطل خواهیم شد. با رسیدن به فرودگاه، از رمپ های مخصوص بار می توانیم بارمان را تحویل بگیریم و از فرودگاه بیرون برویم.

بیشتر بخوانید : توضیحات خرید بلیط هواپیما لحظه آخری از خبرنگاران تریپ

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 3 بهمن 1400 بروزرسانی: 3 بهمن 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1288

به "نکاتی که باید در اولین سفر با هواپیما بدانیم" امتیاز دهید

2 کاربر به "نکاتی که باید در اولین سفر با هواپیما بدانیم" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی که باید در اولین سفر با هواپیما بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید