مینو محرز: اثربخشی واکسن کووبرکت بیشتر از سینوفارم چینی است

به گزارش سفر به هند، مسئول ارزیابی علمی واکسن ایرانی کووبرکت با اشاره به اثربخشی 80 درصدی این واکسن در خنثی سازی ویروس کرونا، گفت: اثربخشی واکسن کووبرکت بیشتر از سینوفارم چینی است.

مینو محرز: اثربخشی واکسن کووبرکت بیشتر از سینوفارم چینی است

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش فارس، مینو محرز، مسؤول ارزیابی علمی واکسن ایرانی در برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران با اشاره به صدور مجوز نهایی تزریق واکسن کرونای کووبرکت ایران، گفت: بر اساس ارزیابی های موجود، تاثیرگذاری این واکسن از نظر آنتی بادی های خنثی نماینده حدود 80 درصد است؛ ضمن اینکه این واکسن عارضه جدی هم نداشته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر تعدادی دوز از این واکسن موجود است و تا آخر خرداد حدود 2 تا 3 میلیون دز دیگر برای واکسیناسیون تحویل می گردد و سپس از یک تا دو ماه آینده در کارخانه اصلی به صورت ماهانه چندمیلیون دز از این واکسن فراوری خواهد شد.

محرز در پاسخ به این پرسش که آیا افرادی که دوز اول را از واکسن خارجی استفاده نموده اند می توانند برای دوز دوم از واکسن ایرانی استفاده نمایند و با عارضه خاصی روبرو نخواهند شد؟، گفت: عوارض ایجاد نمی گردد؛ اما قبلا اعلام شده بود می توان دوز اول را از یک نوع واکسن و دوز دوم را از نوع دیگری استفاده کرد، اما در حال حاضر بر اساس مقالات جدید این مورد توصیه نمی گردد.

مسؤول ارزیابی علمی واکسن ایرانی کووبرکت بیان داشت: اگر فاصله ای بین دز اول و دوم افتاده و واکسن دوز اول برای تزریق موجود نیست بهتر است در صورت استفاده از واکسن برکت، این واکسن برای دو دز تزریق گردد تا خیالمان راحت باشد که فرآیند واکسیناسیون تکمیل شده است.

وی متذکر شد: در واقع باید از اول واکسیناسیون تکرار گردد. این امر برای تمامی واکسن ها مثل آسترازنکا و سینوفارم مصداق دارد؛ ضمن اینکه اثربخشی برکت بیشتر از سینوفارم است.

محرز با تاکید بر رعایت فاصله زمانی دز های واکسن کرونا، گفت: این فاصله زمانی برای پلتفرم های مختلف متفاوت است. فاصله بین دز اول و دوم آسترازنکا سه ماه است. کوو برکت و سینوفارم 4 هفته و نهایت 6 هفته است.

مسؤول ارزیابی علمی واکسن ایرانی با اشاره به مطالعات علمی در آمریکا، اعلام نمود: شش ماه تا یک سال پس از تزریق دز دوم واکسن، باید دز یادآوری تزریق گردد.

وی انتظارات خود از دولت سیزدهم را اینگونه عنوان نمود: باید ستاد بحران بیماری های عفونی در دولت سیزدهم تشکیل گردد. با بلایی که سر طبیعت آورده ایم به صورت طبیعی و غیر طبیعی با ویروس هایی که بیماری های عفونی ایجاد می نمایند؛ روبرو خواهیم بود؛ بنابراین باید از حالا برنامه ای علمی و عملی برای سلامت مردم در آینده و در برخورد با بحران پاندمی ویروس ها جدید اندیشیده گردد.

محرز با اشاره به اینکه نزدیک شیوع آنفلوآنزا هستیم و تهیه واکسن باید در دستور کار باشد، گفت: حالا که سیستم واکسن سازی در ایران در حال راه اندازی است و دیگر نباید واکسن را از خارج وارد کنیم، باید سیستمی برای واکسیناسیون و عوارض آن به وجود آید و امکان ساخت هر نوع واکسن و وسیله شناخت ویروس ها را داشته باشیم و در کنار آن از افراد باصلاحیت بهره ببریم؛ در عین حال که تمامی پروتکل ها هم باید رعایت شوند.

مسؤول ارزیابی علمی واکسن ایرانی اعلام نمود: داروی جدیدی برای کووید نیامده است.

وی بر تزریق واکسن ایرانی تاکید نمود و گفت: واکسن ایرانی را تزریق نموده ام؛ اگرچه بعضی گفتند آب مقطر زده ام یا واکسن فایزر تزریق نموده ام، اما اینطور نیست. من دو دز واکسن ایرانی کوو برکت را تزریق نموده ام و خدارو شکر آنتی بادی خوبی هم در بدن من تشکیل شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1037

به "مینو محرز: اثربخشی واکسن کووبرکت بیشتر از سینوفارم چینی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مینو محرز: اثربخشی واکسن کووبرکت بیشتر از سینوفارم چینی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید