منتظر مهاجرت قریب الوقوع امید و رویا باشیم

به گزارش سفر به هند، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران، از شرایط مناسب درنا های امید و رویا اطلاع داد و با بیان اینکه زمان مهاجرت برگشت فرا رسیده است گفت: پرواز های بلندمدت درون زیستگاهی برای آمادگی پرواز مهاجرت 2 درنا شروع شده و باید منتظر مهاجرت قریب الوقوع آن ها باشیم.

منتظر مهاجرت قریب الوقوع امید و رویا باشیم

به گزارش ایسنا، کوروس ربیعی، در تشریح خبر فوق اظهار کرد: 34 روز از انتقال درنای ماده تازه بنام رویا، به مازندران گذشته است. این درنا 5 روز پس از انتقال در طبیعت منطقه رهاسازی شد.

ربیعی اضافه کرد: طی این مدت، هر روز شرایط تغذیه، سلامت، موقعیت جغرافیایی و رفتاری درنای تازه که با تک درنای سیبری موسوم به امید همراه شده، تحت پایش بود و هماهنگی خوبی بین درنا ها شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه اخیرا دامنه و ارتفاع پرواز 2 درنا بیشتر شده است، توضیح داد: با توجه به طولانی شدن روز، سطح هورمونی پرندگان مهاجر افزایش یافته و زمان مهاجرت آنان شروع می گردد، بر این اساس درنا ها پرواز هایی درون زیستگاه خواهند داشت تا آمادگی پرواز مهاجرت را پیدا نمایند.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست مازندران، با بیان اینکه نشانه ها حاکی از همراهی درنای رویا با درنای امید در هنگام مهاجرت دارد، اضافه کرد: از آنجا که در هر پروازِ درنای سیبری برای آمادگی مهاجرت، درنای تازه نیز با او همراه می گردد پیش بینی می کنیم که مهاجرت این 2 درنا با یکدیگر انجام گیرد.

ربیعی با بیان اینکه موفقیت در مهاجرت برگشت غیرقابل قضاوت است، تاکید نمود: اینکه رویا تا کجا می تواند به همراه امید همراه شده و مهاجرت کند، بسته به توقف گاه های مسیر و توانایی پرواز با درنای سیبری دارد که قابل پیش بینی نیست.

وی درنای رویا را پرنده ای سرحال و پرتوان توصیف کرد و با بیان اینکه طی این مدت نسبت به زمان انتقال از لحاظ فیزیکی بهبود پیدا نموده است، اظهار امیدواری کرد: بر اساس تقویم سالیان گذشته بین 4 تا 15 اسفندماه زمان مهاجرت برگشت درنا ها است که انتظار می رود تا چندروز آینده با توجه به افزایش دمای هوا و طول روز، مهاجرت برگشت رخ دهد.

وی در خاتمه با بیان اینکه سرنوشت 2 درنای مهاجر را طبیعت رقم خواهد زد، گفت: نشانه های خوبی از همراهی این 2 پرنده مشاهده می گردد، اما باید به انتظار بشینیم و ببینیم که طبیعت چه سرنوشتی برای امید و رویا رقم خواهد زد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 اسفند 1401 بروزرسانی: 9 اسفند 1401 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1570

به "منتظر مهاجرت قریب الوقوع امید و رویا باشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منتظر مهاجرت قریب الوقوع امید و رویا باشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید