فیلم دیده نشده از فردوس کاویانی

به گزارش سفر به هند، فردوس کاویانی گفت: من نقش های منفی را دوست ندارم و برای فیلم پرونده می خواستم به مهدی صباغ زاده بگویم که نمی توانم بیایم اما به یکباره متوجه شدم قرارداد را امضا کرده ام.

فیلم دیده نشده از فردوس کاویانی

موزه سینمای ایران در ادامه انتشار سلسله نشست های تاریخ شفاهی خود به مناسبت زادروز فردوس کاویانی بخش هایی از گفتگو با این هنرمند سینما، تئاتر و تلویزیون را که در سال 86 گرفته است، منتشر کرده که در زیر می خوانید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی موزه سینما، فردوس کاویانی با بیان اینکه چهارم مهرماه 1320 در اسماعیل آباد کرمان به دنیا آمده است، گفت: کلاس اول ابتدایی نزد عمویم در یزد به مدرسه رفتم و از ششم ابتدایی دوباره به کرمان برگشتم و تحصیل کردم و در همان سالها شوق تئاتر، من را به تهران کشاند و دبیرستان را به پایان رساندم.

وی با اشاره به علاقه اش به تئاتر ادامه داد: یادم می آید کلاس پنجم دبستان تئاتری را برای اجرا به مدرسه ما آورده بودند و من به فراش مدرسه گفتم، می خواهم هرشب این نمایش را ببینم و او هم به شوخی به من گفت؛ هر شب باید سالن را جارو کنم تا اجازه بدهد و من هم پذیرفتم. 13 روز این نمایش در مدرسه ما اجرا داشت و من هر روز آن را می دیدم به شکلی که آن را حفظ شده بودم و همان تئاتر را کارگردانی و اجرا کردم.

کاویانی گفت: زمانیکه کار تئاتر را تازه شروع کرده بودم یک نمایش آلمانی را به کارگردانی زنده یاد حمید سمندریان اجرا کردیم و بعد از آن به اداره تئاتر رفتم و به صورت قراردادی استخدام شدم و در آن جا ابتدا شروع به کارهای پانتومیمی کردم.

وی با اشاره به فیلم پرونده، گفت: من نقش های منفی را دوست ندارم و برای این فیلم می خواستم به مهدی صباغ زاده بگویم که نمی توانم بیایم. اما به یکباره متوجه شدم قرارداد را امضا کرده ام.

وی با اشاره به حضورش در محله برو بیا، گفت: برای این فیلم اکبرعبدی را برای یک نقش دعوت کرده بودند و برای نقش مش مهدی من را پیشنهاد داده بودند و من هم پذیرفتم که بسیار هم مورد استقبال قرار گرفت.

وی با بیان اینکه داریوش مهرجویی با توجه به ساخت اجاره نشین ها می توانست آثار کُمیک دیگری را هم بسازد، گفت: کار طنز در سینما، تلویزیون و تئاتر سخت است. متاسفانه درکارهای تصویری همیشه ما بازیگرها دلشوره داریم، زیرا گاهی به دلیل طولانی بودن زمان فیلم، از طنز کار کم می کنند و زیربنای طنز را می گیرند که همین امر موجب می شود تا مخاطب خنده اش نگیرد و طنز نباشد.

کاویانی با بیان اینکه بانو فیلم خوبی بود، گفت: در این فیلم برای نقش هایمان با گوهر خیراندیش بحث ها و گفتگوهای زیادی داشتیم تا به نقش مورد نظر برسیم. کل فیلم درباره این است که باغ ها و درخت ها درحال نابودی است. اینکه درخت ها که به مردم زندگی می دهند را می زنند و جای آنها آپارتمان می سازند.

وی همچنین مطرح نمود: در سینما نقش های مکمل خیلی ظریف را دوست دارم و ترجیح می دهم زیرا برایم گویاتر است و خیلی در پی نقش های اول نیستم اما در تئاتر اغلب نقش اول را بازی کردم.

کاویانی در پایان با بیان اینکه سعی من همیشه بر شاد کردن یک ملت بوده است، بیان داشت: مردم همیشه از سریال آژانس دوستی به خوبی یاد می کنند، من معتقدم اگر اجتماع را بر مبنای دوستی بگذاریم، همه مسائل و مسائل از بین خواهد رفت. همه داستان هایی که در آژانس دوستی نشان داد شد در پایان به دوستی ، باهم بودن ، درد هم را دانستن و اینکه خوب است به هم کمک کنیم منتهی می شود و باید توجه داشته باشیم که این ها سازنده زندگی ما هستند.

فردوس کاویانی در فیلم هایی همچون : پرونده، اجاره نشین ها، در راستا تندباد، بانو، همه دختران من، سفر پرماجرا، سگ کشی، میکس، جایی برای زندگی، نارنجی پوش و ... نقش آفرینی داشته است.

گفتنی است، گفتگو با فردوس کاویانی در سال 1386 بوده است و موزه سینمای ایران برای این هنرمند پیشکسوت محبوب سینما، تئاتر و تلویزیون آرزوی سلامتی دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 مهر 1400 بروزرسانی: 12 مهر 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1166

به "فیلم دیده نشده از فردوس کاویانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم دیده نشده از فردوس کاویانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید