شغل چه تاثیری بر سلامت روحی دارد؟

به گزارش سفر به هند، هر فردی در طول زندگی خود به شغلی مشغول می گردد. داشتن یک شغل برای فراهم کردن رفاه مالی فرد ضروری است. اما اینکه شغل شما چگونه باشد و محیط شغل شما چه شرایطی داشته باشد ، مسئله ایست که هیچگاه نباید آن را نادیده بگیرید. شغل فرد می تواند تاثیر زیادی بر سلامت روانی او داشته باشد. در ادامه به آنالیز این موضوع می پردازیم.

شغل چه تاثیری بر سلامت روحی دارد؟
دستاوردهای مطالعات اخیر حاکی از آن است که در صورت داشتن مشاغلی با فعالیت های ذهنی بالا، فرایند پیری مغزتان در راستای فرایند پیری جسمتان پیش نخواهد رفت، یا به عبارت دیگر اگرچه از نظر فیزیکی ضعیف می شوید اما از نظر ذهنی همچنان سالم و قوی خواهید ماند.

مطالعات اخیر به این امر اشاره دارد که مشاغلی که مستلزم فعالیت های ذهنی هستند، صاحبان این مشاغل مهارت های اندیشیدن و سلامت حافظه شان حتی با گذشت زمان و کهولت سن، همچنان محفوظ می ماند.

محققان نتایج تست بهره هوشیِ بیش از 1000 نفر اسکاتلندی را در حدود سن 11 سالگی با نتایج بدست آمده از تست حافظه و قدرت استدلال ذهنی همین افراد در سن 70 سالگی مقایسه نمودند. یافته های علمی معین نمود آنانی که در حرفه هایی با فعالیت های ذهنی مشغول هستند، حتی سال ها پس از بازنشستگی نیز از نظر ذهنی سالم مانده بودند.

محققان دانشگاه ادینبرگ مشاغل کارگران را از منظر پیچیدگی ارتباطات با مردم، اطلاعات مرتبط به شغلشان و مسائل دیگر رتبه بندی کردند. به عنوان مثال مشاغل با اطلاعات پیچیده، مستلزم هماهنگی یا تطابق اطلاعات است. مشاغل با پیچیدگی کمتر آن دسته از مشاغل را شامل می شد که فقط احتیاج به مقایسه و نسخه برداری از اطلاعات بود.

در تعامل با دیگران، مشاغل بسیار پیچیده مستلزم تعلیم، مذاکره یا مشاوره می گردد. وظایف با پیچیدگی کمتر به معنای آموزش دستورالعمل یا امدادرسانی بود.

الن گو، محقق این مطالعات، استادیار دانشگاه روانشناسی هیرپت- وات و مرکز مرتبط با مسائل سالمندان می گوید: ما دریافتیم، افرادی که در مشاغل پیچیده فعالیت می نمایند به طور کلی در حوزه توانایی های شناختی عملکرد بهتری نشان می دهند.

گو در ادامه می گوید: البته این یافته ها برای ما چندان شگفت انگیز نبود… اما پیوندی جالب بین این یافته ها و یافته های سابقمان از کودکی همین شرکت نمایندگان در زمینه توانایی های شناختی مشاهده کردیم.

ارتباط آلزایمر و شغلدکتر دیوید ناپمن، رئیس سابق مرکز درمانی و مشاوره انجمن آلزایمر، ضمن تقدیر از این مطالعات، آنها را فوق العاده و منحصر به فرد توصیف کرد اما اذعان داشت که این مطالعات صرفا جنبه مشاهده ای داشته و امکان اثبات این امر که پیچیدگی های شغلی منجر به مهارت های ذهنی بهتر در کهنسالی خواهد شد، وجود ندارد.

ناپمن می افزاید که: اما در این مطالعات اشاره شده که فعالیت های ما در طول حیاتمان تفاوت هایی در کاهش خطر زوال عقل ایجاد می نماید و موثر است. بدیهیست که این راهکار قطعی و سهل الوصول نیست. اگر شخصی سالها فعالیت های ذهنی چالش برانگیز و خاصی انجام نداده باشد و ناگهان تصمیم بگیرد که فعالیت های ذهنی را شروع نماید، کار به همان سادگی که در این مطالعات بیان شده، پیش نخواهد رفت.

نتایج این مطالعات در مجله اینترنتی عصب شناسی در 19 نوامبر منتشر شد.

بیماری آلزایمر یکی از شایع ترین شکل های زوال عقل است، وخیم ترین نوع آن که منجر به زوال مهارت های ذهنی، استدلال آوری، تصمیم گیری و توانایی انجام فعالیت های روزانه می گردد. بر طبق آمار منتشر شده از سوی انجمن آلزایمر، بیش از 5 میلیون آمریکایی با بیماری آلزایمر دست به گریبانند.

مطالعات گوی، موجب بهبود مفاهیم شناختی شده است. بر اساس این فرضیه، با وجود احتمال زوال عقل در کهنسالی هرچه محیط برای انجام فعالیت های ذهنی در طول زندگی بیشتر فراهم باشد به ابقای مهارت های ذهنی یاری شایانی خواهد نمود.

گوی و تیم تحقیقاتیش به تجزیه و تحلیل سطوح مختلف پیچیدگی های شغلی بر اساس عنوان های شغلی پرداختند. بر اساس اعلان محققان، مشاغلی که ضمناً تعامل با مردم، بالاترین سطح پیچیدگی را به خود اختصاص داده بودند، وکالت، مددکاری اجتماعی، جراحی و نظارت بر مجرمان بودند. مشاغلی با سطح پیچیدگی کم تر و همچنان در تعامل با مردم شامل کارگری در کارخانه ها، صحافی کتاب، نقاشی و قالی بافی می شد.

چه شغل هایی پیچیده محسوب میشوند؟به گزارش محققان، مشاغل پیچیده که با داده و اطلاعات در ارتباط بود شاملِ معماری، مهندسی عمران، طراحی گرافیکی و نوازندگی می شد؛ در حالی که مشاغلی که از پیچیدگی پایین تری برخوردار بودند، کارگری در ساختمان، اپراتوری تلفن یا خدمتکاری در رستوران را در بر می گرفت.

گو و ناپمن هردو خاطرنشان کردند که افراد با بهره هوشی بالاتر به مشاغل بسیار پیچیده گرایش نشان می دادند. همین امر تشخیص اینکه کدام یک از این دو فاکتور یعنی هوش ذاتی یا فعالیت های ذهنی شدید است که نقش پررنگ تری را در سلامت مغز و فعالیت های ذهنی در کنهسالی ایفا می نماید، سخت می نماید.

گو از شرکت نمایندگان درخواست کرد که برای انجام تست های تکمیلی حافظه و استدلال بین سن 70 تا 76 سالگی آماده شوند. او و تیم تحقیقاتیش، از نتایج این آزمایش برای آنالیز این که چگونه پیچیدگی های شغل بر روی مهارت های ذهنی و حتی فراتر از این، یعنی سبک زندگی و عوامل محیطی می تواند تاثیر گذار باشد، استفاده کردند.

گو می گوید: این فقط بخشی ازایده تحقیقاتی وسیعی است که هدفش درک بهتر از توانایی های شناختی و تغییرات آن با افزایش سن و شناسایی عواملی که بتوان آن را پیش بینی کرد، می شد.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1208

به "شغل چه تاثیری بر سلامت روحی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شغل چه تاثیری بر سلامت روحی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید