روش صحیح استفاده از ضدعفونی کننده های دست چیست؟

به گزارش سفر به هند، یکی از بهترین و ساده ترین روش ها برای ضدعفونی کردن دست ها استفاده از ژل یا مایع ضدعفونی کننده دست بر پایه الکل است، اما ممکن است بعضی افراد زمان و شیوه صحیح استفاده از آن ها را ندانند.

روش صحیح استفاده از ضدعفونی کننده های دست چیست؟

به گزارش ایسنا، ضدعفونی نماینده های دست بر پایه الکل می تواند به از بین بردن میکروب ها یاری کند، اما بر روی همه میکروب ها مؤثر نبوده و برای بعضی موادی که ممکن است روی دست شما باشد، اما تاثیر نداشته باشد و کاری نکند.

مطالعات آزمایشگاهی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) نشان می دهد ضدعفونی نماینده های دست بر پایه الکل ساخته شده از 60 درصد اتانول و 70 درصد ایزوپروپانول قادر به غیرفعال کردن تمامی ویروس هایی است که از نظر ژنتیکی با بیماری کووید-19 مرتبط هستند.

کارشناسان توصیه نموده اند دست ها را به طور مرتب و در هر زمانی که ممکن است به ویژه زمانی که کثیفی آن ها با چشم قابل مشاهده است، با آب و صابون بشویید، اما می توانید از ضدعفونی نماینده دست هم در کنار شست وشو با آب و صابون و برای اطمینان بیشتر یا برای زمان هایی که آب و صابون در دسترس نیست، بهره ببرید.

نباید فراموش کنید که ضدعفونی نماینده دست جایگزین شست وشو با آب و صابون نبوده و به محض دسترسی به آب و صابون حتی در صورت استفاده از ضدعفونی نماینده باید دست های خود را بشویید.

ذکر این نکته نیز مهم است زمانی که دستانتان به وضوح کثیف بوده یا مواد شیمیایی خاصی روی دستانتان است، نمی توانید از ضدعفونی نماینده برای تمیز کردن دستان خود بهره ببرید.

ضدعفونی نماینده های دست بعضی میکروب ها از جمله انگل کریپتوزپوریدیوم، باکتری کلستریدیوم دیفیسیل و نوروویروس ها را نیز از بین نمی برند.

کارشناسان استفاده از ضدعفونی نماینده هایی با حداقل 60 درصد الکل را توصیه می نمایند. بیشتر محصولات حاوی 60 تا 95 درصد الکل هستند، اما تصور نکنید که درصد های بالاتر موثرتر هستند، برای بیشترین تاثیر باید این ضدعفونی نماینده ها را با آب تا 60 درصد رقیق کنید.

در مواردی از جمله پس از دست دادن، لمس سطوح مختلف در مکان های عمومی، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، تماس با حیوانات، خرید از فروشگاه و ... می توانید دست های خود را با ضدعفونی نماینده تمیز کنید.

برای استفاده صحیح از ضدعفونی نماینده های دست ابتدا مقدار توصیه شده بر روی جلد محصول را در کف یک دست قرار دهید، سپس دستان خود را به هم بمالید تا محلول تمام دست از جمله بین انگشتانتان را مانند زمانی که دست های خود را می شویید پوشش دهد و سپس صبر کنید تا محلول در معرض هوا خشک گردد.

مواظب باشید ژل یا محلول ضدعفونی نماینده را از دسترس بچه ها خردسال دور نگه دارید، زیرا در صورت بلعیدن می تواند بسیار خطرناک و حتی کشنده و مرگبار باشد.

در محیط و شرایطی مانند بیمارستان ها که میزان عفونت بالاست، استفاده از ضدعفونی نماینده ها توصیه نشده و باید مرتب از آب و صابون برای شست وشوی دست های خود بهره ببرید.

بنا بر گزارش سایت تخصصی وری ول هلث، متخصصان شست وشوی مرتب دست ها را در طول روز به ویژه پس از استفاده از سرویس بهداشتی یا پیش از صرف غذا با آب گرم و صابون به مدت 20 ثانیه توصیه می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 432

به "روش صحیح استفاده از ضدعفونی کننده های دست چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش صحیح استفاده از ضدعفونی کننده های دست چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید