خبرنگاران بخشی از پل تاریخی خاتون کرج ریزش کرد

به گزارش سفر به هند، کرج - خبرنگاران- مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان البرز از ریزش بخشی از سقف پل تاریخی خاتون واقع در شرق کلانشهر کرج خبر داد.

خبرنگاران بخشی از پل تاریخی خاتون کرج ریزش کرد

فریدون محمدی شامگاه جمعه به خبرنگار خبرنگاران گفت: این حادثه عصر امروز رخ داد که طبق بررسی های اولیه ناشی از فعل و انفعالات جوی و بارش های اخیر بوده است که به طورحتم برای بررسی تخصصی حادثه یک کار کارگروه متشکل از کارشناسان خبره حوزه بازسازی آثار تشکیل و پس از انجام کارهای فنی، علت اصلی ریزش این پل اطلاع رسانی خواهد شد.

وی بیان داشت: این پل تاریخی متعلق به دوره صفوی بوده که با توجه به کاوش های باستانی شناسی، زیربنا و پی آن به دوران سلجوقی برمی شود که در فهرست میراث ملی نیز به ثبت رسیده است.

محمدی گفت : طی سال دهه 80 سه فاز بازسازیی و در اوایل دهه 90 نیز یک فاز بازسازیی روی این پل تاریخی اجرا شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی البرز بیان داشت: با توجه به اینکه پل ها حالت طاقی شکل دارند و رفت و آمد بر روی آنها بیشتر بوده به لحاظ ایستایی نسبت به دیگر بناهای تاریخی آسیب پذیرتر هستند.

وی ادامه داد: هر چند در سال های اخیر عملیات بازسازی روی این پل اجرا شده اما به طور کلی پل های تاریخی کشور از جمله پل خاتون کرج طی 400 سال گذشته براثر وقوع زلزله ها و سیلاب ها استحکام آنها کم شده است.

این مسوول بیان داشت: پل تاریخی خاتون کرج در دهه های 40 و 50 شمسی محل تردد خودرو ها بوده که این امر نیز در کاهش استحکام این اثر تاریخی بی تاثیر نبوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی البرز اضافه کرد: خوشبختانه ریزش در وسط سقف پل خاتون رخ داده و طاق های کناری آن استحکام لازم را دارد .

وی یادآور شد که درسال های گذشته می بایست مرکز سقف پل خاتون با مصالح سبک بازسازی می شد تا دچار ریزش نشود.

وی ادامه داد: عملیات های عمرانی طی سال های 95 و 96 در کنار پل خاتون اجرا شده که در ریزش سقف این پل تاریخی بی تاثیر نبوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی البرز تاکید کرد که هر چند پل تاریخی کرج دچار آسیب شده اما بازسازی فوری آن در دست اقدام قرار گرفته است .

وی بیان داشت : قبل از بازسازی این پل، آسیب شناسی لازم انجام می شود ضمن آنکه شورای فنی در استان البرز برای بررسی طرح بازسازی تشکیل و تصمیماتی اتخاد خواهد شد.

پل های تاریخی خاتون ، برغان و بانو صحرا از عمده ترین پل های تاریخی استان البرز هستند.

پل تاریخی خاتون در ورودی شرقی کرج و بین پل حافظ و میدان کرج و بر روی رودخانه کرج قرار گرفته است. این پل به طول 61 متر و عرض هفت متر در ورودی شرقی کرج و بر روی رودخانه کرج

احداث شده است .

منبع: ایرنا
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 713

به "خبرنگاران بخشی از پل تاریخی خاتون کرج ریزش کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بخشی از پل تاریخی خاتون کرج ریزش کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید