تومور های خوش خیم و بدخیم را بشناسید

به گزارش سفر به هند، متخصصان به سوالات رایج درباره خوش خیم و بدخیم بودن تومور های مغزی پاسخ دادند.

تومور های خوش خیم و بدخیم را بشناسید

به نقل از روز وِل پارک، شاید برای شما هم این سوال پیش آمده است که چرا برخی تومور ها خوش خیم و برخی بدخیم هستند یا اینکه چرا تومور های بدخیم را باید درمان کرد، ولی تومور های خوش خیم در بیشتر موارد نیازی به درمان ندارد؛ در این مطلب به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

تومور های مغزی خوش خیم و بدخیم دارای علائم یکسانی هستند. آن ها می توانند باعث بروز تشنج و یا مسائل عصبی مانند فلج شدگی یا مسائل گفتاری شود. تفاوت بنیادی میان این دو نوع تومور مغزی در این نکته نهفته است که تومور بدخیم سرطانی محسوب می شود و می تواند به سرعت سلول های سرطانی را به سایر بافت ها و بخش های مغز توسعه دهد.

تومور خوش خیم می تواند رشد کرده و بزرگ شود، اما به سایر بخش ها سرایت نمی کند و آن ها را درگیر نمی سازد. نمی توان از روی علائم تومور به خوش خیم یا بدخیم بودن آن پی برد. پزشکان غالباً برای این کار از ام آر آی استفاده می کنند، اما در کنار آن نمونه برداری هم ضروری است.

خوشبختانه 70 درصد از تومور های مغزی خوش خیم محسوب می شوند و به سایر بخش ها سرایت نمی کنند. حال اگر تومور سرطانی نباشد، آیا باید اقدام درمانی در برابر آن انجام دهیم؟

متخصصان آمریکایی در پاسخ می گویند حتی اگر یک تومور خوش خیم هم محسوب شود در صورتی که آغاز به بزرگ شدن در داخل جمجمه کند، می تواند خطرناک باشد. در حقیقت فضای جمجمه محدود است که بخش اعظم آن را مغز به خود اختصاص داده است. حتی اگر یک تومور خوش خیم بوده و به آرامی اقدام به رشد کند، به مغز فشار وارد شده و این موضوع می تواند باعث بروز علائم و به خطر افتادن جان بیمار شود.

بیشتر تومور های خوش خیم به وسیله عمل جراحی، پرتو درمانی و یا ترکیب هر دو قابل درمان هستند. تحقیقات نشان داده است ترکیب جراحی و پرتو درمانی موثرترین روش نسبت به بکارگیری تنها یکی از این دو روش برای درمان تومور مغزی است.

در حقیقت در بیشتر موارد جراح نمی تواند تمامی بخش های تومور را به دلیل وجود رگ های خونی یا بافت های حیاتی از سر خارج کند. در این زمان، جراح بخش اعظم تومور را خارج کرده و برای به جای مانده آن از پرتودرمانی هایی مانند اشعه گاما استفاده می شود.

در برخی از موارد هم تومور های خوش خیم نیازی به درمان ندارند. زمانی که تومور بسیار کوچک باشد پزشکان کمتر مراحل درمانی را آغاز کرده و در عوض به صورت سالانه اقدام به بررسی فعالیت آن به وسیله ام آر آی می کنند.

در صورتی که تومور های خوش خیم باعث بروز علائم در بیمار شود، تکمیل فرآیند درمانی می تواند علائم بیماری را از بین ببرد. توصیه می شود در صورتی که به تومور مغزی مبتلا هستید به طور پیوسته با پزشک متخصص در ارتباط باشید و مراحل درمانی را براساس آنچه وی تجویز می کند دنبال کنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1160

به "تومور های خوش خیم و بدخیم را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تومور های خوش خیم و بدخیم را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید