تشریح اقدامات بیمه نیرو های مسلح برای دیابتی ها

به گزارش سفر به هند، مدیرعامل سازمان بیمه خدمات درمانی نیرو های مسلح، اهم اقدامات برجسته در خصوص بیماران دیابتی تحت پوشش این سازمان را تشریح کرد.

تشریح اقدامات بیمه نیرو های مسلح برای دیابتی ها

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، امیر نوروزی، با تاکید بر تکلیف این سازمان در پیش بینی بسته های خدمتی برای بیمه شدگان مبتلا به دیابت و ایجاد امکان خود مراقبتی به نحوی که فرد تحت پوشش مبتلا به دیابت بتواند بدون محدودیت از زندگی فعال، شاداب و طول عمر طبیعی برخوردار شود را الزام پیش بینی این تعهدات خدمتی گفت.

وی با بیان اینکه سازمان خدمات درمانی نیرو های مسلح، اولین سازمان بیمه گر در سطح کشور است که بسته های خدمتی آموزشی تعریف کرده و برای افرادی که جزو گروه های پرخطر دیابت هستند، کتابی تحت عنوان خود مراقبتی دیابت تهیه و در اختیار مبتلایان قرار داده است، گفت: در حال حاضر، بسته آموزش خود مراقبتی دیابت برای جامعه هدف، به صورت جدی در حال پیگیری است و حتی خانواده هایی که یک بیمار دیابتی در آن ها شناسایی شود، تحت حمایت سازمان قرار گرفته و برایشان کلاس آموزشی برگزار و از طریق درگاه تعریف شده مجازی، می توانند وارد صفحه آموزشی مربوطه شده و دوره های خود مراقبتی را سپری کنند.

نوروزی در خصوص برگزاری کلاس های آموزشی برای بیمه شدگان مبتلا به دیابت نیز توضیح داد: بنابر رویکرد حمایتی از خدمات کلاس های آموزشی، از اول شهریور ماه سال جاری، پرداخت هزینه آموزش های خود مراقبتی ویژه بیماران دیابتی، در تمامی مراکز دارای مجوز از وزارت بهداشت، وزارت کشور و سازمان بهزیستی نیز تحت پوشش قرار گرفته و هزینه های پرداختی بیماران دیابتی که دارای کد بیماری دیابت در دفترچه درمانی هستند، در تمامی مراکز آموزش دیابت دارای مجوز از مراجع ذی صلاح همچون وزارت بهداشت، وزارت کشور و سازمان بهزیستی، تا سقف 12 ساعت در طول یک سال با هر ماهیت که باشد، تحت پوشش سازمان بیمه خدمات درمانی نیرو های مسلح قرار گرفته است. جامعه هدف بهره مند از این خدمت، می توانند پس از اتمام دوره آموزشی، با مراجعه به دفاتر برون سپاری خدمات الکترونیک ساتا و ارائه مدارک لازم شامل گواهینامه معتبر از مرکز آموزشی مجاز، فاکتور پرداخت هزینه در ازای ساعات آموزشی طی شده (حدبیشتر 12 ساعت در یک سال) و برگه سبز دفترچه درمانی که در آن نوع خدمت درج شده و ممهور به مهر کمیسیون فنی باشد، هزینه پرداختی خود را از طریق بخش رسیدگی به اسناد روز پرداخت دریافت کنند.

وی همچنین گفت: هر بیمار دیابتی، به محض اینکه بیماری اش محرز شد، باید به مدت یک ماه، توسط یک چشم پزشک معاینه شود تا احتمال بروز عوارض چشمی دیابت در او، مورد بررسی قرار گیرد. وی اضافه نمود: بیماری دیابت، عوارضی در پی خواهد داشت و هر قسمتی از اعضای بیمار، به یک درجاتی، دچار آسیب می شوند؛ پس ما اگر برای سلامت این افراد، برنامه ای نداشته باشیم، منجر به عفونت و بعد هم منجر به قطع عضو می شود و یا مشکلاتی مثل سکته قلبی و… ایجاد می کند که تمامأ هزینه بر هستند. در دنیا، شایع ترین علت نابینایی، دیابت است. اولین و شایع ترین علت پیوند کلیه، به سبب دیابت هست و…، پس اگر دیابت را درست درمان کنیم، یعنی عملاً سلامت فرد را با یک هزینه بسیار اندک، تضمین کرده ایم! این در حالی است که کل هزینه اختصاص یافته برای موضوع آموزش دیابت افراد مبتلا بدان، کمتر از دویست هزار تومان هست که این نشان می دهد در مراحل خود مراقبتی و پیشگیری، می توان با هزینه کمتر از صرف هزینه برای درمان عوارض که شاید در مراحل پیشرفته بیماری قطعی هم نباشد، جلوگیری به عمل آورد.

نوروزی در ادامه با اشاره به دارو های قدیمی و سنتی با اثر گذاری ضعیف که برای دیابت مورد استفاده قرار می گیرند، گفت: در حال حاضر، یک سری دارو های جدید با اثربخشی بیشتر تولید شده، ولی، چون از نظر قیمت، گران تر هستند بیشتر سازمان های بیمه گر، آن ها را تحت پوشش قرار نمی دهند، ولی در ساخد، این قبیل دارو ها در بسته خدماتی جامعه هدف، تحت پوشش قرار گرفته است. مجموعه اقدامات فوق، به منزله اقدامات تحول گرا بوده که هم برای جامعه هدف و بیمه شدگان و همینطور پزشکان تجویز کننده، بسیار مورد توجه واقع شده است.

مدیر عامل سازمان بیمه خدمات درمانی نیرو های مسلح متذکر شد: در حال حاضر در حدود 8 میلیون نفر بیمار دیابتی در کشور به صورت شناخته شده داریم و این نکته حائز اهمیت هست که با توجه به آمار های دنیای، معادل جمعیت دیابتی فعال، افراد دیابت پنهان دارند و چنانچه سبک زندگی و تغذیه خود را اصلاح نکنند ظرف مدت دو سال دچار دیابت آشکار خواهند شد پس این افراد، باید به مدیریت و درمان مناسب، دسترسی داشته باشند.

نوروزی خاطر نشان کرد: تعداد بسیار کمی پزشک فوق تخصص غدد در کشور در دسترس هستند، ضمن اینکه بیشتر آن ها در شهر های بزرگ استقرار دارند و متأسفانه در حال حاضر در شهر های کوچک، بعضاً پزشک فوق تخصص غدد نداریم.

وی گفت: از چند سال قبل بنیاد امور بیماری های خاص برای درمان دیابت، یک سری اقدامات، نظیر برگزاری دوره های آموزشی را پیش بینی کرده و همچنین با همراهی پژوهشکده غدد دانشگاه تهران، کلاس های آموزشی تدارک دیده است که این کلاس ها برای پزشکان عمومی به عنوان کسانی که در درمان دیابت، می توانند ورود جدی تری پیدا کنند و بتوانند فوق تخصص درمان دیابت شده و نهایتاً به عنوان دیابتولوژیست یا متخصص دیابت شناخته شوند، در حال اجرا است. اقدامی که در سازمان خدمات درمانی نیرو های مسلح برای این موضوع به اجرا گذاشته شد، این است که خدمات این گروه از پزشکان عمومی را نیز معادل فوق تخصص ها تحت پوشش قرار داده است، تا جایی که این اقدام، قدردانی و تحسین انجمن دیابت کشور از سازمان بیمه خدمات درمانی نیرو های مسلح را در پی داشت.

بر اساس همین گزارش، تمامی بسته های خدمتی مذکور که به صورت ویژه و متفاوت از بیمه های دیگر به خانواده بزرگ نیرو های مسلح ارائه شده از محل بیمه مکمل تحت پوشش قرار گرفته است و به زودی بسته خدمتی خود کنترلی دیابت نیز تحت پوشش سازمان خدمات درمانی نیرو های مسلح قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 678

به "تشریح اقدامات بیمه نیرو های مسلح برای دیابتی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح اقدامات بیمه نیرو های مسلح برای دیابتی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید