ادعاهای تازه درباره آزمایشگاهی بودن کرونا در گزارشی از دولت آمریکا

به گزارش سفر به هند، گزارشی از یک آزمایشگاه وابسته به دولت آمریکا که در آن به شائبه هایی درباره احتمال آزمایشگاهی بودن ویروس کرونا اشاره شده به تازگی مورد توجه واقع شده است.

ادعاهای تازه درباره آزمایشگاهی بودن کرونا در گزارشی از دولت آمریکا

از وبسایت سازمان بهداشت جهانی دیدن نمایید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، منابع مطلع می گویند یک آزمایشگاه وابسته به دولت آمریکا به تازگی در گزارشی به این جمع بندی رسیده که فرضیه نشت ویروس کرونا از آزمایشگاهی در شهر ووهان چین محتمل و نیازمند تحقیقات بیشتر است.

روزنامه وال استریت ژورنال مدعی شده این مطالعه ماه می سال 2020 به وسیله آزمایشگاه ملی لاورنس لیورمور در کالیفرنیا تهیه شده و وزارت خارجه آمریکا در ماه های پایانی ریاست جمهوری دونالد ترامپ با استناد به آن خواهان تحقیقات بیشتر در خصوص منشأ شیوع کرونا شده است.

رسانه آمریکایی نوشته این گزارش اکنون که بایدن به نهادهای اطلاعاتی آمریکا دستور داده ظرف 90 روز نتایج یافته هایشان درباره نحوه شیوع این ویروس را گزارش نمایند به تازگی در کنگره مورد توجه واقع شده است.

بایدن در روزهای گذشته بدون ارائه توضیحات بیشتر گفته دستگاه های اطلاعاتی آمریکا روی دو فرضیه درباره منشأ ویروس کرونا تمرکز نموده اند. بعضی حدس ها حاکی است یکی از این فرضیه ها بر انتقال ویروس کرونا از حیوان آلوده به انسان تمرکز داردو دیگری تصادف آزمایشگاهی را عامل آن می داند.

منابع مورد استناد وال استریت ژورنال گفته اند گزارش مذکور به وسیله بخش Z در آزمایشگاه لاورنس لیورمور فراوری شده که بازوی اطلاعاتی این آزمایشگاه به تعداد می رود. گفته می گردد این آزمایشگاه تخصص قابل توجهی در زمینه مسائل بیولوژیک دارد و ارزیابی اش بر تحلیل ژنومی ویروس SARS-Cov-2 یا همان ویروس کرونای تازه متکی است.

دانشمندان برای تعیین کردن سیر تکاملی ویروس ها و نحوه شیوع آنها در میان جمعیت، ترکیب ژنومی آنها را مطالعه می نمایند.

گفته می گردد گزارش مذکور حاصل نخستین کوشش های دولت آمریکا برای تحقیق در خصوص منشأ شیوع کرونا بوده است. محققان، در پی آنالیز دو فرضیه رقیب بوده اند مبنی بر اینکه آیا ویروس از موسسه ویروس شناس ووهان به بیرون درز نموده و یا حاصل تماس انسان با حیوان های آلوده بوده است.

یک فرد که این گزارش را مطالعه نموده گفته در آن به دلایل زیادی برای ضرورت تحقیقات بیشتر در خصوص احتمال نشت ویروس از آزمایشگاه اشاره شده است.

چین، طرح شائبه های تازه درباره منشأ ویروس کرونا در حالی که این مسئله قبلاً به وسیله سازمان دنیای بهداشت مورد تحقیق قرار گرفته را بخشی از کوشش های واشنگتن برای اعمال فشار بر پکن می داند.

چین تصریح نموده سیاسی کردن ردیابی منشأ کووید-19 که یک مسئله علمی است، نه تنها یافتن منشأ اصلی ویروس را سخت می نماید بلکه به شدت در جهت همکاری بین المللی در زمینه این همه گیری مانع ایجاد می نماید.

سخنگوی سفارت چین در آمریکا حدود 10 روز پیش در بیانیه ای گفت: در زمینه ردیابی منشأ کووید-19، ما خواهان همکاری بین المللی بر پایه حقایق و علم با هدف مقابله بهتر با اپیدمی های غیرمنتظره در آینده، هستیم.

در ادامه این بیانیه در ارتباط با منشأ ویروس کرونا این گونه آمده است: ما به علت احساس مسئولیت در قبال سلامت بشریت، از آنالیز جامع تمامی موارد اولیه کووید-19 که در سراسر دنیا یافت شده است و بعلاوه تحقیقات دقیق در خصوص بعضی از پایگاه های مخفی و آزمایشگاه های بیولوژیکی در سراسر دنیا حمایت می کنیم.

سفارت چین با تأکید بر لزوم شفافیت درباره تحقیقات در خصوص منشأ کرونا ادامه داد: چنین مطالعات و تحقیقاتی باید کامل، شفاف و بر اساس شواهد باشد و به طور دقیق همه چیز را روشن کند.

سخنگوی سفارت چین یادآور شد که بعضی افراد اخیراً از ترفند های قدیمی سیاسی در خصوص منشأ اصلی کووید-19 در دنیا استفاده می نمایند و مجدداً کارزار بی اعتبارسازی و مقصر جلوه دادن بقیه و بعلاوه تئوری نشت (ویروس) از آزمایشگاه از سرگرفته شده است.

بحث بر سر منشأ ویروس کرونا چند هفته قبل تر، پس از آن داغ شد که روزنامه وال استریت ژورنال مدعی شد داده های اطلاعاتی نشان می دهند سه نفر از کارکنان آزمایشگاه شهر ووهان چین درست پیش از شیوع ویروس کرونا، به شدت بیمار شده بودند. این روزنامه، بیمار شدن کارکنان این آزمایشگاه را تأییدی بر ادعای انتشار کووید-19 از این آزمایشگاه دانست.

یک روز بعدتر، وزارت امور خارجه چین ادعای وال استریت ژورنال را رد کرد و آن را کاملاً فاقد صحت توصیف کرد.

ژائو لیجیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به این ادعا گفت: موسسه ویروس شناسی ووهان 23 مارس سال جاری (سوم فروردین) بیانیه ای صادر کرد و در آن بیان داشت که تا 30 دسامبر سال 2019 با هیچ موردی از عفونت ناشی ازابتلا به ویروس کرونای تازه روبرو نشده بود.

پیش تر هم تیم تحقیقاتی سازمان دنیای بهداشت، پس از گذراندن چند هفته در چین و آنالیز خاستگاه ویروس کرونا به این نتیجه رسیدند که انتشار این بیماری از آزمایشگاه شهر ووهان با احتمال بالایی بعید به نظر می رسد.

از ابتدای همه گیری ویروس کرونا در دنیا دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا نام آن را ویروس چینی گذاشت و این کشور را به انتشار آن متهم کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 مرداد 1400 بروزرسانی: 6 مرداد 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1085

به "ادعاهای تازه درباره آزمایشگاهی بودن کرونا در گزارشی از دولت آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعاهای تازه درباره آزمایشگاهی بودن کرونا در گزارشی از دولت آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید