آموزش تکنیک های صحبت کردن در جمع

به گزارش سفر به هند، ترس از سخنرانی در جمع که به آن گلوسوفوبیا نیز گفته می شود، یکی از رایج ترین انواع ترس ها است که زندگی شخصی و شرایط شغلی فرد را تحت تأثیر قرار می دهد. زمانی که فرد با قرار گرفتن در مقابل جمع به سرعت احساس اضطراب می کند، کف دستانش شروع به عرق کردن می کند و احساسی شبیه به دل پیچه و تنگی نفس را تجربه می کند. اما چه راهکارهایی برای رهایی از این احساسات منفی در زمان صحبت کردن در جمع وجود دارد؟ در این مقاله می توانید راهکارهایی مؤثر و تکنیک های صحبت کردن در جمع را از سرویس سبک زندگی در مجله خبرنگاران بخوانید.

آموزش تکنیک های صحبت کردن در جمع

تکنیک های موثر صحبت کردن در جمع

جلوی آینه تمرین کنید

اگر با هر بار صحبت کردن در جمع دچار اضطراب می شوید، یکی از تکنیک های موثر صحبت کردن در جمع این است که در طول روز ساعاتی را برای تمرین کردن جلوی آینه وقت بگذارید. برای این کار یک موضوع انتخاب کنید و جلوی آینه آغاز به صحبت کردن در مورد آن کنید. در طول صحبت برای بهبود مهارت های سخنرانی خودتان به حالات چهره، حرکات دست، بدن و تن صدای خودتان توجه ویژه داشته باشید و سعی کنید در هنگام صحبت حرکاتی ملایم و رفتاری آرام از خودتان نشان دهید.

از خودتان فیلم بگیرید

یکی دیگر از روش های مؤثر برای درمان ترس از صحبت کردن در جمع این است که یک دوربین در مقابل خودتان قرار دهید و آغاز به صحبت در مورد موضوعی خاص کنید. ممکن است در ابتدا دوست نداشته باشید به صدای خودتان گوش دهید و احساس کنید خیلی بد عمل می کنید و متوجه ایرادهای زیادی شوید. ولی با تمرین بیشتر می توانید مهارت های سخنرانی و صحبت کردن خود را در جمع افزایش دهید.

اطلاع از آخرین مطالب مجذوب کننده و پرطرفدار

روی تنفس خودتان کار کنید

بیشتر افرادی که از صحبت کردن در جمع هراس دارند، با قرار گرفتن در جمع به شدت دچار افزایش ضربان قلب و تنفس می شوند به طوری که نمی توانند راحت نفس بکشند و صحبت کنند. در این شرایط بهتر است که چند نفس عمیق بکشید و رفته رفته تنفس خودتان را تنظیم کنید. تمرین تنفسی موجب کاهش استرس و کاهش ضربان قلب در شما می شود و از طرفی کمک می کند تا احساس آرامش بیشتری را تجربه کنید.

صحبت کردن در جمع را از خانواده و دوستان خود آغاز کنید

برای اینکه استرس تان را کنار بگذارید و یاد بگیرید چگونه در جمع صحبت کنید، سعی کنید جلوی خانواده و دوستانتان تمرین کنید. در مورد هر موضوعی که دوست دارید آغاز به صحبت کنید. در صحبت های محبت آمیز شرکت کنید و سعی کنید در جمع هایی که راحت هستید، تجربه کسب کنید. به مرور این جمعه ها را گسترده تر کنید و یاد بگیرید در جمع های بزرگ تر نیز به راحتی حرف بزنید.

بیشتر بخوانید: 7 تکنیک مهم زبان بدن یا بادی لنگویج کشورهای مختلف دنیا برای تجارت و مذاکره

در کلاس های سخنرانی عمومی شرکت کنید

برای این که به یک سخنران حرفه ای تبدیل شوید و یا بتوانید راحت تر در جمع صحبت کنید، می توانید با یک مربی باتجربه ارتباط برقرار کنید. روش ها و تکنیک های مؤثر برای صحبت کردن در جمع و مقابله با ترس ها و استرس های خودتان را در این کلاس ها یاد بگیرید و خودتان را برای صبحت کردن در جمع آماده کنید.

به طریقه صحبت کردن افراد در مراسم سخنرانی و مجامع مختلف دقت کنید

با نگاه کردن به فیلم های سخنرانی افراد مختلف و گوش کردن به شیوه سخنرانی افراد حرفه ای، به نوع حرکات، حالات صورت و کلماتی که استفاده می کنند توجه کنید. سعی کنید برای اینکه راحت تر بتوانید صحبت کنید، رفتارها نوع کلام و روش های سخن گفتن این افراد را الگوی خودتان قرار دهید.

اطلاعات خود را افزایش دهید

بسکمک از افرادی که از صحبت کردن در جمع ترس دارند، با خودشان فکر می کنند که شاید کلمه ای را اشتباه ادا کنند و یا اطلاعات کامل در مورد یک موضوع نداشته باشند. به همین دلیل بهتر است اطلاعات عمومی خودتان را افزایش دهید. اگر به صحبت کردن در مورد موضوعی خاص علاقه دارید، سعی کنید در مورد آن موضوع تحقیق کنید تا حرفی برای گفتن داشته باشید.

کمتر به واکنش های مخاطبین تان فکر کنید

زمانی که در یک جمع صحبت می کنید، ممکن است فردی خمیازه بکشد و یا فردی دیگر با تلفن همراه خود صحبت کند. یک روش آموزش صحبت کردن در جمع این است که بدانید بهتر است نسبت به این واکنش ها حساس نباشید و همه چیز را به خودتان ربط ندهید. برای صحبت کردن در جمع بدون استرس سعی کنید با انرژی تمام حرف هایتان را بزنید و مطمئن باشید این واکنش ها با صحبت های شما چندان ارتباطی ندارد.

از سریع صحبت کردن پرهیز کنید

یک درمان صحبت کردن بدون استرس این است که آرام و شمرده حرف بزنید. بسکمک از افراد در زمان صحبت کردن در جمع به دلیل بالا رفتن ضربان قلب و هیجانات و استرسی که تحمل می کنند، سریع صحبت می کنند و این موضوع موجب احساس تنگی نفس و همچنین مشخص شدن استرس شما می شود بهتر است سعی کنید حتی زمانی که به شدت دچار استرس شده اید، چند نفس عمیق بکشید و به آرامی آغاز به حرف زدن کنید.

بیشتر بخوانید:

5 دقیقه در روز مدیتیشن کنید

برای غلبه بر ترس از ارتباط با دیگران مدیتیشن یک روش مؤثر برای از بین بردن افکار منفی و پاک کردن فکر از فکرهایی است که به شما آسیب می زنند. برای همین بهتر است روزانه پنج دقیقه برای خارج کردن افکار منفی از فکرتان و همچنین القای احساس مثبت با خودتان تمرین کنید.

بیشتر بخوانید:

قبول کنید اضطراب برای صحبت کردن در جمع طبیعی است

واکنش های فیزیولوژیکی مانند افزایش ضربان قلب و لرزش دست ها برای بیشتر افراد در زمان سخنرانی و صحبت کردن در جمع طبیعی است. حتی بسکمک از سخنران های حرفه ای در زمان صحبت کردن در جمع دچار لرزش دست و افزایش شدید ضربان قلب می شوند. بهتر است این احساسات را به ضعیف بودن خودتان و ترس از ارتباط با دیگران ربط ندهید. زمانی که برای صحبت کردن در یک جمع آماده می شوید، اندازه آدرنالین در بدن شما افزایش پیدا می کند و این موضوع در کنار هیجاناتی که به شما وارد می کند، موجب هوشیارتر شدن و بهبود عملکرد شما خواهد شد.

بهترین روش برای غلبه بر اضطراب این است که خودتان را آماده کنید قبل از آغاز سخنرانی و صحبت کردن در جمع اندازهی وقت بگذارید و حرف هایی را که قرار است بزنید با خود مرور کنید. نکات مهم را یادداشت کنید و سعی کنید صحبت هایتان را چند بار تکرار کنید. اگر قرار است در جمع مهمی حرف بزنید می توانید یک بار صحبت هایتان را برای دوستتان بگویید و از او بخواهید تا ایرادهای کارتان را به شما بگوید. بهتر است گاهی برای حرف زدن داوطلب شوید و خودتان را در شرایطی که از آن می ترسید قرار دهید تا کم کم یاد بگیرید چطور خود را در این زمان ها کنترل کنید و ترس از ارتباط با دیگران را از بین ببرید.

مخاطب خود را بشناسید و بعد شیوه سخن گفتن خود را تنظیم کنید

قبل از اینکه تصمیم بگیری چه صحبت هایی را در جمع یا سخنرانی ارائه دهید و یا چه حرف هایی را در یک جمع به زبان بیاورید، با خودتان فکر کنید که مخاطبین شما چه افرادی هستند. سعی کنید انتخاب کلمات و سطح اطلاعات خود را متناسب با مخاطبین تان تنظیم کنید و در صورت نیاز اطلاعات خود را بالا ببرید و یا لحن خود را عوض کنید.

منبع: briantracy

نوشته های مرتبط

با چه کسانی مشورت نکنیم | از این 7 نفر هرگز مشاوره نگیرید

8 راهکار موثر برای ایجاد ارتباط پیروز با دیگران در محل کار

تقویت مثبت اندیشی در بچه ها با 4 راهکار ساده و فوق العاده

9 بازی مجذوب کننده فکری برای تقویت هوش و حافظه بچه ها و بزرگسالان

منبع: افق کوروش
انتشار: 3 دی 1400 بروزرسانی: 3 دی 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1255

به "آموزش تکنیک های صحبت کردن در جمع" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش تکنیک های صحبت کردن در جمع"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید