کوه های مینیاتوری چابهار؛ ردی از مریخی ها اینجاست

به گزارش سفر به هند، شهر چابهار به زیبایی های بسیارش شهره است. هر ساله گردشگران زیادی راهی سفر به مقصد چابهار می شوند تا گشتی در این اکوتوریسم رویایی داشته باشند. یکی از دیدنی ترین چشم انداز ها این منطقه مربوط به جاده چابهار - بندر گواتر است. کوه های مخروطی شکل در یک سو و تالاب صورتی و ماسه های سرخ رنگ آن با درختچه های بیابانی در سوی دیگر، باعث شده تا این جاده را یکی از زیباترین جاده های استان سیستان و بلوچستان بخوانند.

کوه های مینیاتوری چابهار؛ ردی از مریخی ها اینجاست

در فاصله حدود 40 کیلومتری از چابهار به سمت بندر گواتر، منظره های شگفت انگیز در مقابل چشمان عابران ظاهر می شود. سراسر منطقه که طول آن به ده ها کیلومتر تا سمت شرق ادامه دارد، را ناهمواری هایی تشکیل داده اند که شباهت زیادی به سطح سیاره مریخ دارد. این کوه ها که به دلیل نوع رسوب و شرایط فرسایش این شکل و شمایل را به خود گرفته اند، کوه های مینیاتوری یا مریخی نام دارند. محلی ها اما از آنها به کالانی یا آریا یاد می کنند. جالب است بدانید که رسوبات آهکی بقایای بدن جانداران دریایی (سخت پوستان و ماهی ها) به همراه ماسه و خاک رس، مواد اصلی تشکیل دهندهٔ رسوبات این کوه ها است. رسوباتی که حکایت از غرق بودن این منطقه در زمانی خاص از دوران زمین شناسی می کند.

بدبوم مینیاتوری

کوه های منحصر به فرد و زیبای مینیاتوری در چابهار به قدری مجذوب کننده و تماشای است که چند سالی است گردشگران زیادی برای تماشا این منظره ها عجیب و خاص، راهی این منطقه می شوند. قرار گرفتن کوه های مینیاتوری در دسته پدیده های بوم شناختی ویژه و یاد کردن از آن به نام نمونه بدبوم یا همان بدلند، مجذوب کنندهیت برای تماشا از آن به ویژه در میان طبیعت گردان حرفه ای و محققان را دو چندان کرده است.

وارد منطقه که می شوید، در برابر چشمان تان منظره از کوه های تراش خورده، با ناهمواری های نامنظم اما موزون دیده می شود. شاید آنچه می بینید بیش از آنکه به واقعیت شباهت داشته باشد، به تصاویر دیده شده در فیلم های علمی و تخیلی نزدیک باشد. منظره هایی که در فکر ما همیشه غیرواقعی و عجیب بوده اند. بیشتر شیارهای روی کوه ها، هشتی شکل هایی هستند که از قرار گرفتن چند لایه روی هم ایجاد شده اند. جدا از شکل عجیب این کوه ها، رنگ ها هم شگفتی دیگر این منطقه هستند. کوه های خاکستری، که نوعی رنگ نارنجی به طرح و شکل آن جان داده است.

در این زمینه بخوانید:

سمیره؛ رودی به قدمت یک تمدن

ریژاو؛ قطعه ای پنهان از طبیعت کرمانشاه

اقامت در مریخ

تماشا این منظره شگفت و اقامت در آن شاید رویای بسیاری از طبیعت دوستان باشد. برای گردشگرانی که میل دیدار از کوه های مینیاتوری را دارند، در نزدیکی این منطقه، مجتمع گردشگری مهیا شده است که امکانات لازم برای اقامت شبانه را هم داراست. عاشقان نجوم به طور حتم می دانند که کوه های مینیاتوری یکی از جاذبه های منحصر به فرد و بسیار زیبای منطقه چابهار است که آسمان آن قابلیت رصد همزمان 14 صور فلکی را دارد. می توان در مریخ اقامت داشت و از سیر و سیاحت در آسمان شب آن لذت برد.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 21 مهر 1400 بروزرسانی: 21 مهر 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 1176

به "کوه های مینیاتوری چابهار؛ ردی از مریخی ها اینجاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوه های مینیاتوری چابهار؛ ردی از مریخی ها اینجاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید