چه مجازاتی در انتظار رانندگان بدون گواهینامه است؟

به گزارش سفر به هند، خبرنگاران/ایلام رئیس پلیس راه استان ایلام گفت : رانندگی با وسایل نقلیه موتوری بدون داشتن گواهینامه مجاز رانندگی ممنوع است و افراد خاطی به مرجع قضایی معرفی می شوند.

چه مجازاتی در انتظار رانندگان بدون گواهینامه است؟

سرهنگ رضا همتی زاده اظهار کرد: داشتن گواهینامه از ضروریات رانندگی برای وسایل نقلیه است و رانندگی بدون داشتن گواهینامه غیرقانونی است و جرم محسوب می گردد.

وی اضافه نمود: متاسفانه تعداد زیادی از افراد که سن آنها کمتر از 18 سال است در جاده های برون شهری استان که خطر شدت تصادفات آن بالاست بدون داشتن گواهینامه مجاز، اقدام به رانندگی می نمایند که این امر برخلاف قوانین و مقررات هدایت و رانندگی بوده و در صورت وقوع حوادث به علت عدم مهارت کافی توانایی واکنش به موقع در جهت دفع خطر تصادف را نداشته و منجر خسارت های اقتصادی و جانی می گردد.

رئیس پلیس راه استان ایلام ادامه داد: اگر راننده خسارات دیده فاقد گواهینامه معتبر رانندگی باشد، با وجود داشتن بیمه حوادث ،شرکت های بیمه هیچ دیه یا خسارتی به او پرداخت نمی نماید و راننده متضامن خسارت های بوجود آمده می باشد.

همتی زاده توضیح داد: افرادی که بدون گواهینامه اقدام به رانندگی می نماید 2 نوع مسئولیت دارد اولا به صرف رانندگی بدون گواهینامه ،مرتکب شده و مسئولیت کیفری دارد ،ثانیا اگر در هنگام رانندگی تصادفی رخ دهد و خساراتی جانی و اقتصادی به دیگری وارد کند مسئولیت مدنی دارد که راننده باید خسارت های آن را جبران و عقوبت آن را تحمل کند.

وی خاطر نشان کرد: هر کس بدون گواهینامه رسمی اقدام به رانندگی یا تصدی وسایل نقلیه موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است کند و همچنین هر کس به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه ممنوع شده باشد رانندگی کند، برای بار اول به حبس تعزیری تا 2 ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هردو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به 2 ماه تا 6ماه محکوم حبس خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 861

به "چه مجازاتی در انتظار رانندگان بدون گواهینامه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه مجازاتی در انتظار رانندگان بدون گواهینامه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید