موثرترین روش تنبیه بچه ها چیست؟

به گزارش سفر به هند، یک روانشناس درباره شیوه صحیح تنبیه بچه ها توضیحاتی داد.

موثرترین روش تنبیه بچه ها چیست؟

سمانه بهزادپور روانشناس و مشاور خانواده در گفت وگو با خبرنگار ، درباره شیوه درست تنبیه بچه ها اظهار کرد: والدین باید بدانند که اصل تربیت فرزندان باید بر تشویق بنا باشد و تا به اندازه کافی فرزندمان را تشویق نکردیم نباید تنبیه کنیم.

وی با بیان اینکه والدین باید به دنبال رفتار هایی در فرزندشان باشند که بهانه ای برای تشویقشان باشد نه تنبیه، اضافه نمود: تشویق کودک باعث تکرار رفتار مثبت کودک می گردد و حرف والدین را بهتر گوش می دهند.

این روانشناس گفت: اما گاهی والدین مجبور هستند کودک خود را تنبیه نمایند که در این شرایط باید از شیوه های مناسب برای تنبیه بچه ها استفاده نمایند.

بهزادپور ادامه داد: یکی از روش های تنبیهی برای مقابله با رفتار نامناسب کودک نادیده دریافت است اگر کودک گریه های بی مورد دارد، جیغ می زند، فحاشی می نماید و... والدین باید این رفتارها را نادیده بگیرند و ارتباط فیزیکی و تماس چشمی با کودک را قطع نمایند، اما زمانی که کودک رفتار را تکرار نکرد ارتباط مجدد برقرار می کنیم.

وی با بیان اینکه روش بعدی برای تنبیه کودک، محروم سازی است، اضافه نمود: هنگامی که کودک رفتار نامناسبی انجام می دهد باید 15 تا 30 دقیقه از چیز هایی که دوست دارد محروم کنید، اما نباید به کودک بگویید دیگه نمیذارم تلویزیون ببینی چراکه خود کودک هم می داند واقعی نیست و تاثیری ندارد، بنابراین همان محرومیت چند دقیقه ای کافی است.

این روانشناس بیان نمود: روش دیگر برای تنبیه کودک آن است که کودک را در اتاقی قرار دهیم که هیچ وسیله ای برای سرگرمی در آن قرار نداشته باشد، اما مدت زمانی که کودک در اتاق است باید محدود باشد به عنوان مثال؛ برای کودک 2 ساله 1 دقیقه و در کل 5 سال به پایین 5 دقیقه قرار دریافت در اتاق کافی است.

بهزادپور درباره آسیب های تنبیه بدنی کودک اظهار کرد: تنبیه بدنی در کوتاه مدت شاید پاسخگو باشد اما در بلندمدت موثر نیست و والدین تبدیل به یک الگو پرخاشگری برای کودک می شوند، بنابراین کودک نیز پرخاشگری را از کودک یاد می گیرد.

این روانشناس با بیان اینکه تنبیه بدنی رابطه با کودک را مخدوش می نماید، اضافه نمود: والدین باید یک منبع امن برای والدین باشند تا کودک آرامش را از آنها دریافت نمایند؛ اگر والدین به یک منبع ترس برای کودک تبدیل شوند نمی توان انتظار برقراری رابطه خوب بین والد و کودک را داشت.

بهزادپور اظهار داشت: عدم برقراری رابطه مناسب بین والد و کودک پیامدهای مخربی در تمام سال های کودکی، نوجوانی و بزرگسالی دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 34

به "موثرترین روش تنبیه بچه ها چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موثرترین روش تنبیه بچه ها چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید