دلیل یکی از عجیب ترین عوارض درمان سرطان کشف شد

به گزارش سفر به هند، در بین انواع روش های درمانی برای سرطان، درمان فتودینامیکی (روشی که از نور برای از بین بردن سلول های بدخیم استفاده می شود) ممکن است یکی از عجیب ترین عوارض را داشته باشد که باعث می شود بیماران در تاریکی و شب دید بهتری داشته باشند.

دلیل یکی از عجیب ترین عوارض درمان سرطان کشف شد

اکنون محققان علت این پدیده را فهمیده اند: رودوپسین، یک پروتئین حساس به نور در شبکیه چشم است که با یک ترکیب حساس به نور به نام کلورین e6، که مادهای بسیار موثر در درمان سرطان است، واکنش می دهد. نور مرئی باعث تحریک شبکیه و جدا شدن این پروتئین و تبدیل آن به یک سیگنال الکتریکی می شود که مغز انسان می تواند آن را ببیند. در شب که میزان نور نور مرئی کم است، مکانیسم دیگری از ترکیب نور و شیمی باعث می شود تا این فرایند به وجود آید.

در حضور نور مادون قرمز و تزریق کلورین، شبکیه نیز به همان حالت حضور نور مرئی تغییر می کند.

شیمیدان آنتونیو موناری می گوید، این فرایند افزایش میزان دید در شب را توجیه می کند. با این حال ما دقیقا نمی دانیم که رودوپسین و کلورین چگونه با یکدیگر در تعامل هستند اما پیروز شده ایم تا مکانیسم آن را از طریق شبیه سازی مولکولی توضیح دهیم.

او اضافه کرد، ما برای این شبیه سازی یک پروتئین رودوپسین مجازی را در یک غشا لیپیدی قرار دادیم که در تماس با تعداد زیادی مولکول های کلورین e6 و آب واقع شده است. همانطور که کلورین تابش مادون قرمز را جذب می کند، با اکسیژن موجود در بافت چشم واکنش داده و باعث تبدیل آن به یک گونه بسیار فعال از اکسیژن می شود. همانطور که باعث نابودی سلول های سرطانی می شود، اکسیژن نیز با شبکیه تعامل می کند و باعث تسریع در فرایند دید در شب می شود.

اکنون که دانشمندان از این فرایند آگاهی دارند، می توانند شانس به وجود آمدن این عارضه را در این نوع درمان کاهش داده تا دیگر بیماران در تاریکی حاله ها و خطوطی را مشاهده نکنند.

از سوی دیگر گفته می شود ممکن است بتوان از این فرایند برای درمان برخی از نابینایی ها و حساسیت های بیش از حد به نور استفاده کرد.

sciencealert.com

2121

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: tour-india.ir شناسه مطلب: 189

به "دلیل یکی از عجیب ترین عوارض درمان سرطان کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل یکی از عجیب ترین عوارض درمان سرطان کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید